poniedziałek, 12 czerwca 2023 07:13

E-commerce w 2023 roku – jak zadbać o jego wizerunek w sieci?

Autor Artykuł sponsorowany
E-commerce w 2023 roku – jak zadbać o jego wizerunek w sieci?

Rynek sklepów internetowych rozwija się w ostatnich latach niezwykle dynamicznie. Gwałtowna cyfryzacja społeczeństwa w trakcie ostatnich dwóch dekad, dodatkowo przyspieszona poprzez niedawną pandemię koronawirusa, wymusza na coraz większej liczbie biznesów wyjście z mentalności „offlajnowej” i udostępnienie swoich usług w internecie. Oznacza to także, że konkurencja jest niezwykle duża. Jak więc się wyróżnić?

Jak zadbać o widoczność brandu w internecie?

Obecnie potencjalny klient może natknąć się w sieci na naszą firmę na każdym kroku – przeglądając poranne wiadomości na stronie ulubionej gazety, pomiędzy zdjęciami udostępnionymi przez znajomych na social media czy też po prostu szukając powiązanych z naszymi usługami fraz w internecie. Jednak żeby miał szansę faktycznie nas tam znaleźć, musimy „istnieć” w sieci. W większości branż jako wizerunkowe minimum aktualnie uznawane jest:

  • posiadanie strony internetowej,
  • utworzenie wizytówki Google,
  • prowadzenie firmowego Instagrama
  • posiadanie reklam na TikToku,
  • aktywny profil firmy na Facebooku.

Jest to spore wyzwanie – szczególnie biorąc pod uwagę, że każde z tych medium rządzi się swoimi prawami, wyznacza inne trendy i wymaga podejmowania różnych, często niezwiązanych ze sobą działań.

Pozycjonowanie sklepów internetowych – sposób na widoczność w Google

Google, czyli najpopularniejsza w Polsce wyszukiwarka internetowa (posiada ponad 95% całości rynku) to świetne źródło nowych użytkowników i klientów, których intencją jest zakup naszych produktów. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby strona www była zoptymalizowana pod najważniejsze, najpopularniejsze słowa kluczowe, z którymi związany jest nasz biznes. Na pozycjonowanie sklepów internetowych składa się wiele elementów, takich jak ich stan techniczny, znajdujące się na nich treści czy profil linkowy – jednak jeśli o to nie zadbamy, to nie będziemy mieli szans na pozyskanie potencjalnych klientów (skorzystają oni z usług konkurencji).

Promowanie sklepów na social mediach

W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest też obecność w social mediach. Prowadzenie aktywnego, regularnie aktualizowanego profilu to najlepszy sposób na stworzenie lojalnej społeczności stałych klientów.

Sam charakter profilu będzie się różnić zależnie od branży – w przypadku sklepów modowych głównym elementem postów będą zdjęcia naszych produktów czy osób je noszących. Firmy sprzedające produkty czyszczące mogą natomiast przyciągnąć uwagę zdjęciami „przed i po” z wykorzystaniem ich detergentów. Pomysłów jest mnóstwo – najważniejsze to się wyróżnić!

Często konieczne do utrzymania satysfakcjonującego tempa rozwoju jest uruchomienie kampanii płatnych – może to być np. post sponsorowany na Facebooku, wyświetlający się określonej grupie docelowej, czy też przewijająca się między rolkami reklama na TikToku.


Mało kto jest jednak ekspertem zarówno w swojej branży, jak i w marketingu internetowym, którego jednak nie można zaniedbać. Jeśli nie mamy doświadczenia z promowaniem swojego sklepu w sieci, warto skorzystać z usług agencji, która specjalizuje się w pozycjonowaniu sklepów internetowych, budowaniu zasięgów na Facebooku czy tworzeniu reklam na TikToku.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka