wtorek, 19 stycznia 2021 13:19

Edukacja i handel to pierwsze sektory, które będą przywracane po lockdownie. Co z resztą?

Autor Aleksandra Tokarz
Edukacja i handel to pierwsze sektory, które będą przywracane po lockdownie. Co z resztą?

Zamknięte restauracje, hotele, siłownie, galerie handlowe, kina. Przez pandemię koronawirusa od 10 miesięcy wiele biznesów nie może działać w standardowy sposób. Kiedy dzieci wrócą do szkół? Dlaczego sklepy mogą być otwarte, podczas gdy zamknięte pozostają restauracje?

Na pytania dotyczące Narodowego Programu Szczepień odpowiadali dziś Prezydent Andrzej Duda, szef KPRM Michał Dworczyk i minister zdrowia Adam Niedzielski. Wśród pytań pojawiło się to dotyczące powrotu dzieci do szkół. Jak zauważył minister Niedzielski, jest to szerokie zagadnienie. - Jedna decyzja jest już za nami, ponieważ do szkół wróciły dzieci klas 1-3. Nie ma jednak konkretnej odpowiedzi na to pytanie – zauważył. Pierwszym krokiem, jaki wykonał rząd, było podjęcie decyzji o powrocie do szkół dzieci z klas 1-3, jednak teraz krok ten musi zostać przeanalizowany pod względem ewentualnych skutków, jakie za sobą pociągnie. Przed powrotem najmłodszych uczniów do szkoły, masowym badaniom poddano nauczycieli. Zakażonych było mniej więcej 2% przebadanych pedagogów. Na początku lutego badania mają zostać powtórzone, a na tej podstawie mogą zostać podjęte dalsze decyzje, odnośnie powrotu do szkół.

Kolejna zmiana w kolejności szczepień. Prokuratorzy i pracownicy skarbówki w pierwszej grupie
W Narodowym Programie Szczepień doszło do kolejnej zmiany. Do grupy pierwszej, która ma pierwszeństwo do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi dopisano m.in. prokuratorów czy funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Osoby chore przewlekle będą musiały w związku z tym poczekać na swoj…

- W Polsce mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją, średnio w okolicach 8 tys. zakażeń dziennie. Temu towarzyszy stosunkowo duża liczba zgonów – zauważył minister zdrowia. Jak stwierdził, duża ilość zgonów wynika z tego, że koronawirus uderzył w grupę seniorów. Fakt ten można, według Adama Niedzielskiego, połączyć z tym, że do świąt grupa seniorów dobrze się izolowała. W święta ryzyko zakażenia było jednak większe.

- Opieramy się na bardzo konkretnych badaniach, które mówią o pewnym ryzyku otwierania poszczególnych branż. Zarówno branża gastronomiczna, jak i siłownie i fitness są na szczycie tych miejsc, gdzie ryzyko potencjalnej transmisji koronawirusa jest największe. Nie ma łatwej odpowiedzi, że zrobimy to teraz i w pierwszej kolejności – powiedział Adam Niedzielski. Jak stwierdził, w pierwszej kolejności przywracana będzie edukacja i handel, gdzie jest stosunkowo najmniejsza możliwość zakażenia.

Prezydent Andrzej Duda zauważył, że ludzie często zwracają uwagę na fakt, że skoro otwarte pozostają sklepy to dlaczego zamknięte są restauracje. - W sklepach mamy obowiązek noszenia maseczek. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś miałby cały czas założoną maseczkę w restauracji. Oczywiste jest, że w restauracji musi tą maseczkę zdjąć i wtedy zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania. Maseczka tworzy barierę niezwykle ważną – powiedział prezydent.

fot. ilustracyjne/pixabay

Małopolska - najnowsze informacje