środa, 30 listopada 2022 11:33

EkoHero Małopolski 2022. Samorządy i firmy docenione za za ekologię

Autor Marzena Gitler
EkoHero Małopolski 2022. Samorządy i firmy docenione za za ekologię

Na uroczystej gali plebiscytu EkoHero Małopolski 2022 nagrodzono samorządy i firmy z Małopolski za wyjatkowe projekty ekologiczne. Wśród laureatów jest Gmina Myślenice, która zdobyła II miejsce w plebiscycie Eko-Hero w kategorii miast powyżej 30 000 mieszkańców.

Uroczysta gala plebiscytu EkoHero Małopolski 2022  odbyła się 28 listopada w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Plebiscyt EkoHero Małopolski służy promocji tematyki i działalności ekologicznej. Upowszechniane, promowane i nagradzane są proekologiczne postawy i praktyki. Zgłoszenia do niego mogą nadsyłać wszyscy, którzy realizują proekologiczne projekty. Nagrody przyznaje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Politechniki Krakowskiej, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości oraz mediów.

Celem plebiscytu EkoHero Małopolski jest wyróżnienie gmin, firm i proekologicznych inicjatyw, które mają pozytywny wpływ na środowisko i wpisują się w strategię ekologiczną Województwa Małopolskiego. Jak podkreślił wicemarszałek Józef Gawron, tegoroczna, trzecia już odsłona przedsięwzięcia okazała się pod każdym względem wyjątkowa, za względu na rekordową liczbę zgłoszeń.

Wśród małych gmin pierwsze miejsce zajęła gmina Wielka Wieś, drugie - Rzepiennik Strzyżewski, a trzecie - Pcim z powiatu myślenickiego. W kategorii gmin średnich (od 15 do 30 tys. mieszkańców) na podium stanęły kolejno gminy Niepołomice, Czarny Dunajec i Bochnia. W kategorii dużych gmin (pow. 30 tys. mieszkańców) laureatem została Skawina. Drugie miejsce zajęły Myślenice, a trzecie - Tarnów.

Myślenice zdobyły II miejsce z plebiscycie EkoHero - fot. UMWM

W kategorii Inicjatywa EkoHero zwyciężyli "Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski" - projekt, którego liderem jest Stowarzyszenie LDG Zielony Pierścień Tarnowa, w skład którego m.in wchodzi 35 gmin z Małopolski. Drugie miejsce zdobyła inicjatywa lokalna "Ogrody deszczowe w Krakowie", a trzecie - Gmina Raciechowice za projekt "50/50 – metoda prowadząca do ograniczenia zużycia energii w szkołach".

Myślenice mają też sukces w kategorii Firma EkoHero. Zwycięzcą zostało nowosądeckie FAKRO Sp. z.o.o.. Drugie miejsce przyznano Przedsiębiorstwu Pszczelarskiemu Tomasz Łysoń z.o.o. sp.k. z Kleczy Dolnej w powicie wadowickim. Trzecie zdobyła Restauracja Rekliniec z Myślenic.

fot. UMWM

Małopolska - najnowsze informacje