sobota, 18 stycznia 2020 11:29

Moszczenica. Ekologia, sport i troska o przeszłość

Autor Marzena Gitler
Moszczenica. Ekologia, sport i troska o przeszłość

Gmina Moszczenica ma się czym pochwalić. O zrealizowanych planach opowiada wójt Moszczenicy Jerzy Wałęga, który swoją funkcję pełni nieprzerwanie od 1998 roku.

Inwestycje w ekologię, sport, renowacje ważnych dla historii rejonu zabytków – tak w skrócie można podsumować 2019 rok. Jakie inwestycje udało się wykonać w tym roku?

W ostatnim roku na terenie gminy powstały Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To duże ułatwienie życia mieszkańcom, bo odpady posegregowane można oddawać tu bezpłatnie.

- PSZOK - pojęcie popularne w tym roku w całym kraju to Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Budujemy w terenie miejsce, gdzie można w ciągu całego tygodnia przywozić w sposób legalny odpady komunalne, głównie posegregowane, ale nie tylko - mówi Jerzy Wałęga, Wójt Gminy Moszczenica. – Na przykład będę tam wydzielone miejsca na odpady wielkogabarytowe, na opony, które stają się coraz większym problemem w naszych gospodarstwach domowych, czy też inne odpady niebezpieczne - chociażby akumulatory. Inwestycja jest już na ukończeniu i od początku nowego roku wszystkie cztery PSZOK-i będą uruchomione.

Inną ważną inwestycją realizowaną w 2019 roku jest sieć wodociągowa i kanalizacyjna. – W naszej gminie dopiero od 3 lat prowadzimy mocne przygotowania do tej inwestycji. Mamy już gotową dokumentację techniczną i jesteśmy na etapie wykonawstwa. W 2020 roku zrealizowanych zostanie 34 km sieci wodociągowej, z której skorzysta ok. 400 budynków w Moszczenicy.

Gmina Moszczenica jest liderem Klastru Energii Biała Ropa, który wraz z nią tworzą gminy: Biecz, Bobowa, gmina Gorlice, miasto Gorlice, Lipinki, Łużna, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie. W 2019 roku Klaster otrzymał dotację na projekt wartości 36,5 mln zł na odnawialne źródła energii. Jego realizacja zakończy się 30 czerwca 2020 roku. W jej ramach zostanie zrealizowanych blisko 2500 instalacji odnawialnych źródeł energii. Umowę o dofinansowaniu podpisano właśnie Urzędzie Gminy Moszczenica. Na OZE klaster pozyskał ponad 20 mln zł ze środków Unii Europejskiej. Wkład własny gmin wyniósł 16,3 mln zł.

- Tworząc ten klaster pozyskaliśmy pieniądze dla 10 innych gmin. W ramach tego partnerstwa powstanie prawie 2000 nowych instalacji w nowoczesnych technologiach wykorzystujących odnawialne źródła energii – Będą to głównie instalacje fotowoltaiczne, ale także instalacje solarne, pompy ciepła oraz wartościowe, nowatorskie kotły na biomasę czyli na paliwo stałe – wyjaśni wójt Wałęga. -  Celem głównym tego programu jest ograniczenie niskiej emisji. Warto dodać, że instalacje te pozwalają realnie zmniejszyć koszty ogrzewania, koszty energii elektrycznej w budżetach domowych. Są to bardzo proekologiczne instalacje. Gmina Moszczenica realizuje ten projekt przy współpracy z mieszkańcami, zachęcając by jak najwięcej z nich zamontowało w swoich gospodarstwach instalacje OZE. Warto przypomnieć, że listopadzie ubiegłego roku Klaster Energii Ropa Biała Pięć otrzymał promesę na blisko 5,3 miliona złotych. Za te środki zostaną wymienione stare, nieefektywne piece centralnego ogrzewania – tzw. kopciuchy. Planuje się wymienić 368 starych, niespełniających norm pieców.

Gmina stawia też na sport. W obydwu sołectwach gminy funkcjonują nowoczesne Orliki oraz dodatkowe strefy rekreacji i wypoczynku, place zabaw i siłownie plenerowe. Można także zagrać w szachy czy warcaby. Zostały zrealizowane dzięki pozyskaniu dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Do inwestycji sportowych należy też nowa sala sportowa o pow. ponad 1000 m2 przy szkole w Staszkówce. – Zespół Szkół, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i przedszkole to ponad 200 uczniów i ok. 50 przedszkolaków – przypomina włodarz Moszczenicy. – Dzięki inwestycji mają zagwarantowane bardzo dobre warunki do wychowania fizycznego i trenowania bardzo ciekawych dyscyplin sportowych – dodaje. – Z hali korzystają zawodniczki Uczniowskiego Klubu Sportowego Staszkówka Jelna, które osiągają znaczące sukcesy na arenie powiatowej i wojewódzkiej. Od 2003 roku, gdy zostałam dyrektorem tej placówki, dożyliśmy do tego, aby wybudować nową salę gimnastyczną – przypomina dyrektor Halina Łaś. - Po kilku latach oczekiwań nasz Zespół Szkół im. Jana Pawła Ii w Staszkówce dysponuje piękną, pełnowymiarową hala sportową.

W Staszkówce wyremontowano także zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. – Cmentarz nr 118 w Staszkówce nazywany został u nas przez mieszkańców, którzy czekali na odzyskanie przez Polskę upragnionej niepodległości „Patria”. Pamięć o tych wydarzeniach jest nam bliska. Tan piękny cmentarz z pylonami, który góruje nad całą okolicą, skąd mamy piękne widoki na Tatry, przypomina te krwawe dzieje – dodaje wójt Jerzy Wałęga.

Co przyniesie nadchodzący rok dla Moszczenicy? Patrząc na rozmach dotychczasowych inwestycji można spodziewać się dalszego rozwoju tej położonej na północy powiatu gorlickiego gminy.

Marzena Gitler, Manuel Langer

zobacz też materiał wideo:

Stawiają na ekologię i sport. Gmina Moszczenica podsumowała rok

Gorlice - najnowsze informacje