sobota, 14 września 2024 08:00

Przed nami Europejskie Dni Dziedzictwa w Wieliczce

Autor Krystian Kwiecień
Przed nami Europejskie Dni Dziedzictwa w Wieliczce

W ramach 32. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka organizuje wyjątkowe wydarzenie, którego tegoroczne hasło brzmi „Szlaki. Sieci. Połączenia”.

Jednym z głównych punktów programu będzie możliwość zwiedzania północnego skrzydła Zamku Żupnego, pochodzącego z XV wieku. Jest to szczególne wydarzenie, ponieważ skrzydło to dotychczas było zamknięte dla publiczności. Zwiedzający będą mogli podziwiać zachowane malowidła ścienne, z których najstarsze datowane są na połowę XVI wieku.

Przestrzenie te pełniły w przeszłości różnorodne funkcje – mieściły się tam mieszkania urzędników zarządzających królewską kopalnią soli, kaplica oraz pomieszczenia, gdzie górnicy przechowywali narzędzia i tłuszcz do oświetlania kopalni.

Kolejną atrakcją będą warsztaty „Szlakiem legend”, dedykowane rodzinom z dziećmi, które odbywać się będą w Muzeum w kopalni soli. To unikalna okazja do poznania lokalnych opowieści i legend związanych z historią kopalni. Warsztaty te wymagają wcześniejszej rezerwacji.

Odwiedzający będą mieli również szansę zobaczyć wystawę poświęconą kościołowi św. Klemensa w Wieliczce, który był ściśle związany z królewskim przedsiębiorstwem solnym. Na niej prezentowane będą cenne przedmioty i ołtarze ufundowane przez urzędników żupnych oraz bractwa pracowników kopalni, takich jak kopacze, cieśle czy tragarze. Na co dzień dla górników odprawiano w tym kościele specjalną Mszę Świętą, zwaną „kopacką”.

Dla miłośników fotografii przygotowano wystawę „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach”, która prezentuje zdjęcia z 18 różnych krajów, dokumentując warunki pracy w kopalniach od połowy XIX wieku. Wystawa ta dostarcza nie tylko historycznych informacji, ale również ukazuje trud życia górniczego w różnych zakątkach świata.

Kolejnym ciekawym punktem programu jest wystawa „Powroźnictwo w grafice”, która ilustruje znaczenie liny jako jednego z epokowych wynalazków, porównywalnych nawet z wynalezieniem koła. Na niej zaprezentowane zostaną grafiki dokumentujące to ważne rzemiosło na przestrzeni od XVI do XX wieku.

Dla osób zainteresowanych kuchnią i historią handlu solą przewidziano warsztaty „Solne szlaki świata – sól w kulinarnej odsłonie”, które odbędą się na dziedzińcu zamkowym. Uczestnicy będą mogli stworzyć własne kompozycje przyprawowe z wykorzystaniem soli oraz różnych ziół i roślin.

Zwieńczeniem wydarzeń będzie prelekcja Marka Skubisza „Solny szlak na Orawę”, która odbędzie się w Sali Gotyckiej i przybliży historię szlaku solnego, który łączył Wieliczkę z innymi regionami, m.in. Orawą. Prelekcja ta pozwoli uczestnikom wirtualnie podążyć tym historycznym szlakiem i lepiej zrozumieć, jak ważną rolę odgrywała sól w dawnych czasach, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Całe wydarzenie łączy w sobie historię, kulturę i tradycję, oferując uczestnikom możliwość głębszego poznania dziedzictwa solnego regionu Wieliczki.

Program wydarzeń:

Godz. 9.00 – 16.00 zwiedzanie Zamku Żupnego, w tym nowo otwartego skrzydła północnego z malowidłami ściennymi nawet z poł. XVI w.: wystaw stałych, w tym solniczek, których kolekcja zaliczana jest do najcenniejszych na świecie, wystaw czasowych: „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce” (do 22 września), „Powroźnictwo w grafice” (przedłużona do 29.09),  „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach” (przedłużona do 24 października),  

Godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00  „Szlakiem legend” warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi w Muzeum w kopalni soli (rezerwacja: od 9 września godz. 9.00 do wyczerpania miejsc, tel. 12 289 16 61)  

Godz. 12.00 – 16.00 „Solne szlaki świata – sól w kulinarnej odsłonie” – warsztaty tworzenia własnej kompozycji przyprawowej z użyciem soli, roślin, ziół i innych naturalnych substancji-dziedziniec zamkowy.

Godz. 15.00  „Solny szlak na Orawę” – prelekcja Marka Skubisza, Sala Gotycka

fot: Głos24 / Praca własna

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka