czwartek, 16 września 2021 10:08

Fakty i mity na temat laserowej korekcji wzroku

Autor Artykuł sponsorowany
Fakty i mity na temat laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku pozwala pozbyć się wad refrakcji takich jak nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Dziś, w dobie Internetu, można znaleźć na jej temat mnóstwo informacji – jednak nie zawsze są one rzetelne. Przyglądamy się dziś niektórym z nich i sprawdzamy, czy są to fakty czy mity!

Laserowa korekcja wzroku pozwala całkowicie pozbyć się wady wzroku – FAKT

Laserowa korekcja wzroku to zabieg polegający na odpowiednim wyprofilowaniu rogówki pacjenta przy użyciu lasera – tak, aby poprawić jej właściwości skupiające i załamujące. Dzięki temu wiązki światła wpadające do oka z zewnątrz mogą trafiać w jeden punkt siatkówki – a to jest warunkiem ostrego widzenia. Nie jest przesadzone stwierdzenie, że dzięki laserowej korekcji wzroku można całkowicie usunąć wadę – zabieg dosłownie naprawia oko. Przywraca ostre widzenie i to bez konieczności stosowania okularów i soczewek kontaktowych! Obecnie można w ten sposób pozbyć się do -12 dioptrii krótkowzroczności, +6 dioptrii nadwzroczności i 6 dioptrii astygmatyzmu.

Laserowa korekcja wzroku jest bolesna – MIT

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest bardzo krótki (trwa tylko ok. 15 minut) i co bardzo ważne – dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia również całkowicie bezbolesny. Zupełnie nie ma więc czego się obawiać. Zawsze przeprowadza się go z najwyższą dbałością o komfort pacjenta. Dużym atutem laserowej korekcji jest też możliwość wykonania jej ambulatoryjnie – a zatem już ok. pół godziny po zabiegu można wracać do domu.

Laserowa korekcja wzroku nie jest bezpieczna – MIT

Nowoczesne technologie zazwyczaj są obiecujące, ale – co w pełni naturalne – często budzą też pewne obawy. Nie inaczej było z laserową korekcją wzroku – po jej pojawieniu się wiele osób pytało czy taka forma leczenia jest aby na pewno niegroźna dla pacjenta? Okazuje się, że tak – zabiegi laserowej korekcji wzroku należą do najbezpieczniejszych na świecie. Warto pamiętać, że laser pozwala na znacznie większą precyzję niż ręka wyposażona w „zwykłe” narzędzia chirurgiczne. Ponadto, podczas takich operacji stosuje się zaawansowane systemy zabezpieczające, które są dodatkową ochroną dla pacjenta. Przykładowo Eye Tracker na bieżąco monitoruje pozycję gałki ocznej podczas zabiegu. W razie wykrycia najmniejszego niepożądanego ruchu natychmiast przerywa pracę lasera.

Lista przeciwskazań do laserowej korekcji wzroku jest krótka – FAKT

Laserowa korekcja to zabieg o małej inwazyjności. To m.in. dlatego można ją wykonać u większości pacjentów. Trzeba jednak pamiętać, że nie u wszystkich – istnieją bowiem pewne przeciwskazania, które mogą być przeszkodą w jej przeprowadzaniu. Na szczęście lista nie jest długa. Znajdziemy na niej m.in.:

  • niestabilną wadę wzroku;
  • patologie rogówki (np. stożek, zbyt cienką rogówka);
  • ciążę i okres karmienia;
  • silne alergie i choroby autoimmunologiczne;
  • skłonność do powstawania bliznowców;
  • niektóre choroby wzroku (np. jaskrę, zaćmę);
  • ciężki stan ogólny.

Przed zabiegiem pacjent przychodzi na wizytę kwalifikacyjną, w trakcie której wykonuje się szereg badań i pomiarów. Dzięki temu lekarz może lepiej poznać warunki anatomiczne oka. Dodatkowo możliwe jest wykrycie ewentualnych przeciwskazań do wykonania korekcji.

Nie ma alternatyw, dla osób, które nie mogą skorzystać z laserowej korekcji wzroku – MIT

Laserowa korekcja należy do metod chirurgii refrakcyjnej, czyli dziedziny okulistycznej zajmującej się leczeniem wad wzroku . Istnieją jednak także inne rodzaje zabiegów: refrakcyjna wymiana soczewki i zabieg wszczepienie soczewek fakijnych. Podobnie jak operacja laserowa są szybkie, bezpieczne i bezbolesne, a przy tym pozwalają na usunięcie wady i pozbycie się okularów. W przypadku niektórych przeciwskazań do laserowej korekcji wzroku zabiegi wszczepienia soczewek wewnątrzgałkowych mogą być świetną alternatywą. Poza tym zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki jest też powszechnie stosowaną formą leczenia innej choroby okulistycznej – zaćmy.

Laserowa korekcja wzroku występuje w różnych odmianach – FAKT

Istnieje kilka rodzajów laserowej korekcji wzroku. Wszystkie pozwalają usunąć wady refrakcji, jednak przy zastosowaniu nieco innych technik. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  • metody powierzchowne – np. EBK, PRK, transPRK, PTK. Szczególnie polecane sportowcom i osobom narażonym na urazy;
  • metody głębokie – np. FemtoLASIK vOptimum, FemtoLASIK vDesign. Najczęściej wybierane i umożliwiające korekcję nawet bardzo dużych wad;
  • metodę SMILE – o najkrótszym czasie rekonwalescencji.

Najbardziej odpowiednią dla danego pacjenta metodę można dobrać podczas wizyty kwalifikacyjnej w klinice.

Laserowa korekcja wzroku to przyszłość – FAKT

Możliwość łatwego, szybkiego i komfortowego dla pacjenta usunięcia wad wzroku, a przy tym uwolnienia się od okularów, jest znakomitym rozwiązaniem. Dlatego na laserową korekcję wzroku decyduje się dziś coraz więcej osób. Widać to po rosnącej liczbie zabiegów – obecnie każdego dnia wykonuje się ich tysiące na całym świecie. Chirurgia refrakcyjna, z laserową korekcją na czele jest więc przyszłością leczenia wad wzroku. A technologia laserowa z powodzeniem znajduje coraz więcej innych zastosowań we współczesnej medycynie.

Jednym z miejsc, w których możesz skorzystać z laserowej korekcji jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka