poniedziałek, 5 lipca 2021 10:25

Fakty i mity na temat tranu

Autor Artykuł sponsorowany
Fakty i mity na temat tranu

O tranie słyszał niemal każdy. Wiele mówi się o jego cennych właściwościach oraz pozytywnym wpływie na zdrowie człowieka. Niestety, nie zawsze przekazywane dalej informacje są prawdziwe. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze fakty i mity na temat tranu.

Nie każdy tłuszcz rybi jest tranem

FAKT. Tranem można nazywać wyłącznie te preparaty, które zawierają tłuszcz z wątroby ryb należących do rodziny dorszowatych. Przekonanie, że jest to jakikolwiek olej rybi, jest błędne – mimo że on również może posiadać cenne właściwości i pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Tran ma cenne właściwości

FAKT. W tranie obecne są cenne witaminy, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Są to m.in. Witamina A, E, B i D. Oprócz tego obecne są w nim kwasy DHA oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Dzięki swoim właściwościom tran wspiera funkcjonowanie organizmu. Wpływa na poprawę funkcjonowania układu odpornościowego, nerwowego i krążenia, przyspiesza regenerację, a także ułatwia wchłanianie wapnia. Dzięki temu zęby i kości są odpowiednio wzmocnione.

Każda osoba może stosować tran

MIT. Tran jest bardzo zdrowy, jednak nie może być stosowany przez wszystkie osoby. Z przyjmowania preparatów, które go zawierają, powinny zrezygnować osoby uczulone na którykolwiek z jego składników. Substancja ta jest przeciwwskazana przy kamicy nerkowej. Ostrożność muszą zachować też osoby, które suplementują witaminę A i D, ponieważ może dojść do ich przedawkowania.

Zamiast tranu można stosować olej z wątroby rekina

FAKT. Olej z wątroby rekina ma podobne działanie do tranu. Nieco różni się od niego jednak składem. Oba preparaty mogą być stosowane zamiennie. Nie można ich jednak ze sobą łączyć.

Tran jest przeciwwskazany w ciąży

MIT. Tran może być stosowany przez kobiety w ciąży, jeżeli nie istnieją ku temu przeciwwskazania (m.in. kamica nerkowa, alergia). Zawiera on substancje, które działają pozytywnie nie tylko na organizm ciężarnej, ale także jej dziecka. Należy pamiętać, że trzeba przestrzegać zaleceń producenta dotyczących dawkowania tranu i zrezygnować z jego przyjmowania, jeżeli dodatkowo są stosowane inne preparaty witaminowe.

Antybiotykoterapia jest przeciwwskazaniem do stosowania tranu

FAKT. Osoby, które przyjmują antybiotyki, powinny na ten czas przerwać stosowanie tranu. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości. Obecne w nim witaminy wpływają pozytywnie nie tylko na organizm człowieka, ale także na drobnoustroje. W efekcie terapia może okazać się nieskuteczna. Natomiast nie ma przeciwwskazań do ponownego stosowania tranu już po zakończeniu leczenia.

Tran wspiera organizm po chorobie

FAKT. Tran wspiera regenerację organizmu i odżywia go. Dlatego jest jak najbardziej wskazany w okresie rekonwalescencji.

Tran jest dostępny tylko w formie płynnej

MIT. Preparaty, które zawierają tran, nie są dostępne tylko w formie płynnej. Mają one również postać kapsułek, które są łatwe do połknięcia (także dla dzieci). Dzięki temu zwiększa się komfort stosowania tranu, który dla wielu osób ma nieprzyjemny smak.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka