poniedziałek, 20 sierpnia 2018 09:19

Festiwalowa Krynica

Autor Marzena Gitler
Festiwalowa Krynica

8 dni, 36 imprez i blisko 40 tysięcy widzów – tak można w skrócie podsumować tegoroczny 52. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. W dniach 11-18 sierpnia miastem zawładnęła muzyka, a wyjątkowym hołdem dla długoletniego dyrektora festiwalu było odsłonięcie pomnika-ławeczki Bogusława Kaczyńskiego, który już na zawsze będzie czekał na miłośników opery i operetki na skwerze, przed pensjonatem „Wisła”.

Statystyka festiwalowa jest imponująca: 9 koncertów wieczornych, w tym 1 spektakl operowy oraz 8 koncertów popołudniowych, a w tym 2 spektakle teatralne. Ponadto można było uczestniczyć w 9 odcinkach plenerowego widowiska Uśmiechnij się z Kiepurą oraz w 8 Krynickich Spotkaniach z Artystą. Festiwalowi towarzyszyło także drugie wykonanie Symfonii Niepodległości Sebastiana Perłowskiego.

Przez estrady 52. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju przewinęło się 1100 artystów, w tym m.in.: 10 orkiestr, 8 chórów, 4 balety, 11 dyrygentów. Przed publicznością wystąpiło 63 solistów, w tym: 18 sopranów, 15 tenorów, 5 mezzosopranów, 4 basy, 6 barytonów a także 15 artystów rozrywkowych. Wykonanych zostało 350 utworów, a najczęściej można było usłyszeć arię „Usta milczą dusza śpiewa” Franciszka Lehara z operetki „Wesoła wdówka”, która zabrzmiała aż 18 razy. Najpopularniejszym kompozytorem był w tej edycji Kálmán, którego utwory zaprezentowano publiczności blisko 80 razy. Artystom wręczono ponad 700 kwiatów.

Warto przypomnieć, że Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju należy do najstarszych w Polsce. Jego pomysłodawcą i organizatorem pierwszych edycji był Stefan Półchłopek, który chciał wykorzystać uzdrowiskowy potencjał miasta i miłość, jaka darzył je najsłynniejszy nasz śpiewak Jan Kiepura, który choć urodził się w Sosnowcu, to jednak z Krynicą związał swoje życie. Tu mieszkali i pracowali jego rodzice, tu też wybudował w latach 30. wielki nowoczesny hotel „Patrię”, w którym znajdował się jego prywatny apartament. Dzięki festiwalowi jego imienia jest ciągle obecny i w Krynicy-Zdroju, i w Polsce, a jego charyzma do dziś ściąga tu rzesze jego miłośników. Do Krynicy na festiwal przyjechała trzykrotnie żona Jana Kiepury, słynna pianistka Marta Eggerth, zaproszenie przyjął też brat patrona, tenor, Ladis Kiepura. To tu w Krynicy występowali najbardziej utalentowani i znani artyści tacy jak m.in. Wanda Polańska, Stefania Toczyska, Ewa Podleś, Grażyna Brodzińska, Krystyna Tyburowska, Bogusław Morka, Adam Kruszewski, Tomasz Kuk, Zbigniew Macias. To tu jako młodzi artyści pierwsze kroki stawiały gwiazdy o formacie światowym, m.in.: Elżbieta Szmytka, Małgorzata Walewska czy Artur Ruciński.

Wiele festiwal zawdzięcza Bogusławowi Kaczyńskiemu, który działał w Krynicy przez 28 lat. Impreza pod jego kierownictwem nabrała wielkiego, często międzynarodowego rozmachu. Zdarzało się, że niektóre edycje trwały dwa tygodnie, a w każdej z nich brało udział ponad 700 artystów. Koncerty festiwalu transmitowała TVP, powstawały reportaże telewizyjne i radiowe, stąd nadawało „na żywo” Lato z Radiem.
Wielkiego ambasadora Krynicy-Zdroju i Festiwalu im. Jana Kiepury w piątkowe południe, 17 sierpnia uczczono pomnikiem – ławeczką. Postawiono go na Deptaku przed pensjonatem „Wisła”, w którym Bogusław Kaczyński mieszkał podczas festiwali i gdzie mieściły się dawne biura festiwalowe.

Uroczystość zgromadziła rzesze wielbicieli legendarnego dyrektora i wielkiego popularyzatora muzyki operowej, który jak nikt potrafił opowiadać o muzyce. Na poświęconym mu spotkaniu zabrakło przemówień i wspomnień tych, którzy z Bogusławem Kaczyńskim pracowali i tych, którzy się z nim przyjaźnili. Głos zabrali: Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju, Zbigniew Jakubas, członek Rady Fundacji „Orfeo”, Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie i Jacek Boniecki, dyrektor „Mazowsza”. Licznie przybyli mieszkańcy i festiwalowa publiczność usłyszeli fragmenty nagrań Bogusława Kaczyńskiego, który opowiadał m.in. o swoich życiowych wyborach. Nie zabrakło także muzyki w wykonaniu Eweliny Szybilskiej, która w tym roku wcieliła się w postać Marty Eggerth, oraz Adama Sobierajskiego, Joanny Nawrot, Jakuba Oczkowskiego i Katarzyny Miąsik.

Autorem pomnika jest warszawski rzeźbiarz Tomasz Górnicki, który wykonał wcześniej pomnik nagrobny Bogusława Kaczyńskiego na Starych Powązkach w Warszawie. Inicjatorem budowy i fundatorem była Fundacja Casa Grande, którą przez wiele lat kierował.

Tegoroczna 52. edycja festiwalu podobnie jak poprzednie zorganizowana została przez Gminę Krynica-Zdrój i krynickie Centrum Kultury. Partnerem głównym wydarzenia był Samorząd Województwa Małopolskiego, a honorowy patronat nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za kształt artystyczny odpowiadała rada programowa w składzie: Elżbieta Gładysz, prof. Ryszard Karczykowski, prof. Stanisław Krawczyński, Przemysław Firek i Łukasz Lech, zaś za produkcję Agencja Super Play Sylwia i Piotr Kałuzińscy. Szefem festiwalu był Wojciech Król, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy Zdroju.

Inf. i foto: Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (foto: Andrzej Kalinowski i Marian Gdula), opr. mg

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka