środa, 9 czerwca 2021 11:21

Filtracja oleju hydraulicznego - zawsze czysty olej!

Autor Artykuł sponsorowany
Filtracja oleju hydraulicznego - zawsze czysty olej!

Wysoki poziom czystości oleju hydraulicznego minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii układu hydraulicznego. Według różnych statystyk, nawet 9 na 10 awarii układu hydraulicznego jest spowodowanych zanieczyszczeniami znajdującymi się w oleju hydraulicznym.

Czym jest filtracja oleju i na czym polega ten zabieg?

Olej hydrauliczny jest istotnym elementem układu hydraulicznego, którego prawidłowe funkcjonowanie jest możliwe dzięki odpowiedniej jakości znajdującego się w nim płynu. Niestety, zachowanie dobrego stanu oleju hydraulicznego jest trudne, bowiem płyn ten jest narażony na szkodliwe działanie wody oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń stałych. Oczywiście, nie oznacza to, że nie można temu przeciwdziałać. Wręcz przeciwnie, jest to możliwe dzięki filtracji oleju (zwanej również mikrofiltracją) – zabieg ten pomaga zachować odpowiednią jakość oleju znajdującego się w układzie hydraulicznym. W jaki sposób przeprowadza się zabieg filtrowania oleju? Filtracja jest wykonywana poprzez podłączenie zbiornika (beczki itd.) wypełnionej olejem hydraulicznym do aparatury filtrującej. Jeśli chodzi o czas trwania procesu filtrowania (kwestia ta jest często przedmiotem zainteresowania użytkowników) – filtracja trwa zazwyczaj nie krócej niż dwie godziny, a czas trwania zabiegu powinien być krótszy niż 4 godziny. Na długość trwania mikrofiltracji wywiera wpływ m.in. poziom zanieczyszczenia filtrowanego oleju hydraulicznego oraz rodzaj stosowanego urządzenia do filtracji

Filtrowanie oleju hydraulicznego – dlaczego jest niezbędne?

Nie ulega wątpliwościom, że filtracja oleju w układzie hydraulicznym jest konieczna, jeśli chcemy utrzymać dobrą jakość wykorzystywanego płynu olejowego. Choć układy hydrauliczne są zazwyczaj wyposażone w elementy filtrujące, to systemy te nie są zbyt zaawansowane. O ile powstrzymują one cząsteczki stałe o względnie dużej objętości, to drobniejsze zanieczyszczenia zazwyczaj przenikają do oleju hydraulicznego. To właśnie dlatego przeprowadzenie filtracji z użyciem specjalnie w tym celu dedykowanego urządzenia jest konieczne.

Jakie są najważniejsze zalety związane z przeprowadzaniem filtracji oleju? Dzięki zabiegowi filtrowania, układ hydrauliczny jest w stanie utrzymać znacznie dłuższą żywotność niż w przypadku nieoczyszczonego płynu olejowego. Jest to możliwe, gdyż w przypadku dostania się niepożądanych zanieczyszczeń do oleju hydraulicznego zaczyna on ulegać m.in. procesowi utleniania, który ma szkodliwy wpływ na działanie całego układu.

Sprawdź też: hurtownia olejów

Filtrowanie oleju hydraulicznego zdecydowanie nie jest zadaniem prostym i wymaga zarówno specjalistycznej wiedzy, jak i dedykowanej aparatury, dlatego skorzystanie w tym celu z usług profesjonalnej firmy jest koniecznością.

Filtracja oleju hydraulicznego – oferta FHU Olbromski

Obecnie, na rynku jest wiele podmiotów, która zajmują się przeprowadzaniem specjalistycznych usług z zakresu filtracji oleju hydraulicznego. Należy do nich FHU Olbromski, która od rozpoczęcia działalności w 2002 roku prowadzi dystrybucję smarów, płynów i olejów znanych marek europejskich i światowych (w tym m.in. KLEENOIL) oraz świadczeniem usług serwisowych, m.in. w zakresie filtracji oleju hydraulicznego. Atutem firmy FHU Olbromski jest m.in. wykwalifikowana kadra oraz nowoczesna aparatura wykorzystywana podczas codziennej pracy.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje