Piotr „Foreman” Foryś i Waldek „Valdi” Ciesielczyk dwójka ekscentrycznych rozmówców, nagrywa już drugi sezon krakowskiego podcastu „Gadane, szemrane – Zza Winkla”. Podcast jest już na Patronite, gdzie każdy może dorzucić swoją „cegiełkę” do powstania kolejnego odcinka.
Pod koniec września br. na kanale YouTube Głos24.pl ukazał się pierwszy odcinek podcastu „Gadane, szemrane - Zza Winkla”, w którym Piotr "Foreman" Foryś, frontman zespołu Püdelsi, i jego przyjaciel z dzieciństwa, Waldek „Valdi” Ciesielczyk, wspominają o swojej młodości i życiu w czasach PRL-u. Obaj mieszkali w Podgórzu – bardzo specyficznej części Krakowa i o tym miejscu snują swoje historie. Do tej chwili powstało już 6 odcinków pierwszego sezonu, a właśnie rozpoczął się drugi sezon.
Podcast inny niż wszystkie
W każdej części „Foreman” i „Valdi”, tryskając pozytywną energią, opowiadają o Podgórzu, w którym mieszkali od dzieciaka, wspominają swoich przyjaciół, sąsiadów, dzielą się zasłyszanymi anegdotkami i opisują epizody, które sami przeżyli. Są to historie zaskakujące, bo kto by pomyślał, że krakowskie obwarzanki można sprzedawać z … akwarium, że w szopie na Wzgórzu Lasoty można było spotkać essesmanów, a po uliczkach wokół Rynku Podgórskiego przemykali indianie. Są też nuty bardziej sentymentalne, gdy opowiadają o swoich domach, o najbliższych i o tym, jak poradzili sobie z używkami, których przez wiele lat było w nadmiarze.
- Zobacz też:
To nie wszystko. W drugim sezonie opowieść przenosi się w czasy młodości, gdy „Foreman”, „wschodząca gwiazda rocka” trafił w kamasze, o pojedynkach pomiędzy podgórskimi szkołami, które w pewnym momencie rozegrały prawdziwą „bitwę pod Grunwaldem”. Co dalej? Jeszcze nie wiadomo, bo twórcy wciąż nagrywają i zaskakują pomysłami.
Piosenki, które wpadają w ucho
Wyjątkową cechą podcastu, który tworzą muzycy – jeden profesjonalny wokalista (frontmen Püdelsów), drugi amator (bardzo zdolny gitarzysta, który tej sztuki nauczył się od podgórskich Cyganów), są tworzone spontanicznie, tematyczne piosenki – muzyczna ilustracja i podsumowanie każdej opowieści. „Chłopaki z Podgórza” (jak o sobie mówią) wywołają uśmiech na każdej tworzy, a tworzone przez nich utwory tak wpadają w ucho, że nuci się je potem przez cały dzień. Zarażają też dobrym humorem. Emanuje nim niemal każda piosenka, którą napisali specjalnie do podcastu. Kilka z nich można zobaczyć w zapowiadających emisję podcastu trailerach (w playliście podcastu na kanale Głos24 na YouTube) a wszystkie, oraz kilka niespodzianek, można zobaczyć w relacji ze specjalnego koncertu (emitowanego live ze studia Głos24).
Najnowszy utwór, który właśnie miał swoją premierę, to radosne „Podgórskie Mikołajki”. Pomiędzy świętami Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem, jak zwykle w piątek, ukaże się też specjalny odcinek pełen świątecznych wspomnień.
Podcast na Patronite
Podcast jest już na Patronite, gdzie każdy może dorzucić swoją „cegiełkę” do powstania kolejnego odcinka. „Chcemy rozwijać podcast, tworzyć kolejne sezony i kontynuować tę niezwykłą podróż w czasie. Jednak realizacja tego marzenia wymaga środków, na które sami nie zawsze możemy sobie pozwolić. Dlatego zwracamy się do Was – naszych słuchaczy, przyjaciół i pasjonatów historii – z prośbą o wsparcie” - czytamy w opisie podcastu na Patronite. Na Patronów czekają specjalne podziękowania.
Zebrany fundusz zostanie przeznaczony na sfinansowanie produkcji, zabawne trailery kolejnych odcinków, w których pojawią się nowe piosenki, oraz na wyposażenia studia, aby nagrania były jeszcze lepszej jakości.
„Wasze wsparcie to nie tylko pomoc dla naszego podcastu. To także szansa na zachowanie wspomnień i historii, które w innym wypadku mogłyby zaginąć. Wierzymy, że każdy ma swoją historię, wartą opowiedzenia, a my chcemy być tymi, którzy pomogą ją usłyszeć światu”
– piszą twórcy podcastu.
„Każda złotówka ma znaczenie i każda będzie cegiełką, która przyczyni się do powstania nowych odcinków. Wasza pomoc to dla nas nie tylko wsparcie finansowe, ale przede wszystkim dowód, że to, co robimy, jest ważne. Dziękujemy za każdą formę pomocy – wpłatę, udostępnienie naszej zbiórki czy dobre słowo. Dzięki Wam kolejne sezony „Gadane szemrane. Zza Winkla” będą jeszcze lepsze! Razem możemy stworzyć coś wyjątkowego – dziękujemy, że jesteście częścią tej historii!”
– dodają twórcy „Zza Winkla”.