czwartek, 15 września 2022 04:49

[Foto] Krynica-Zdrój ma kolejną atrakcję. Zobacz odmienione centrum miasta!

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
[Foto] Krynica-Zdrój ma kolejną atrakcję. Zobacz odmienione centrum miasta!

Ogród Żywiołów oraz modernizacja deptaka to inwestycje, które udało się zrealizować dzięki środkom unijnym i wsparciu samorządu województwa. W poniedziałek (12 września) w symbolicznym otwarciu bulwarów i krynickiego ogrodu wzięli udział Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, radna województwa Marta Mordarska, poseł na sejm RP Patryk Wicher, samorząd Krynicy-Zdroju na czele z burmistrzem Piotrem Rybą.

Piękne bulwary Dietla odzyskały dawny blask zachowując swoje architektoniczne i historyczne piękno. Popularny krynicki deptak zyskał nowe zieleńce i elementy małej architektury. Po zmroku klimat tego wyjątkowego miejsca podkreśla nowe oświetlenie. W ramach zadania uregulowano także płynący przez centrum miasta potok Kryniczanka.

– W sposób symboliczny oddajemy do użytku wszystkim, mieszkańcom i turystom, którzy będą korzystać zarówno z Bulwarów imienia Dietla, który przeszedł bardzo poważną rewitalizację za około 15 milionów złotych, ale również Deptak Krynicki, płytę główną to miejsce również przeszło całkowitą renowację tak jak cały obszar w centrum. Cieszymy się bardzo, bo gołym okiem widać, że Krynica-Zdrój naprawdę z roku na rok pięknieje. Pan burmistrz zakończył już inwestycję w postaci Ogrodów Żywiołów na zboczu Góry Parkowej, to kolejny piękny zakątek, który mam nadzieję, będą podziwiać wszyscy ci, którzy za rok przyjadą do Krynicy-Zdrój, na Igrzyska Europejskie, tutaj w Krynicy, będą rozgrywane różne dyscypliny, a będzie ich około pięciu

– mówił marszałek Witold Kozłowski

Dzięki wsparciu finansowemu UE Krynica zyskała również nową atrakcję turystyczną o charakterze edukacyjnym, umożliwiającą poznanie praw i zjawisk rządzących naturą. Na południowym zboczu Góry Parkowej powstał Ogród Żywiołów: ziemi – wody – powietrza i ognia. Na 5 hektarach zbudowano wieżę widokową, park miniatur, urokliwe oczka wodne i kładki.

Całkowity koszt wszystkich trzech projektów to ok. 35 milionów złotych, z czego ponad 15 milionów pochodzi z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Inf. i foto: UMWM

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje