czwartek, 30 maja 2019 15:31

Galerie miejskie jako przestrzeń publiczna

Autor (red)
Galerie miejskie jako przestrzeń publiczna

Kluczowym elementem każdego miasta jest przestrzeń publiczna. Jednak przez wiele lat w kontekście miasta, to stwierdzenie ulegało niejako przedefiniowaniu. Początkowo przestrzeń publiczną utożsamialiśmy m.in. z parkami, rynkiem oraz historycznymi ulicami. W XXI w. do tej grupy należało by również dodać centra handlowe, które coraz częściej dla młodzieży stają się głównym miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu.

W niniejszym artykule postaramy się ocenić galerie handlowe w Rzeszowie pod kątem cech przestrzeni publicznych zaproponowanych przez Tomasza Ossowicza na konferencji naukowej na temat przestrzeni publicznej, która miała miejsce w Poznaniu w 2009 roku. Zaproponował następujący podział, w którym dobra przestrzeń publiczna powinna cechować się bezpieczeństwem, bogactwem oferty, różnorodnością, atrakcyjną architekturą oraz funkcjonalnością.

Na początek zajmiemy się bezpieczeństwem i od razu należy zauważył, że w tej kwestii przyjrzymy się ilości wejść oraz lokalizacji blisko głównych dróg. Na pierwszy plan, z największą ilością wejść/wyjść wysuwa się Millenium Hall, które dodatkowo znajdują się w stosunkowo dużej odległości od dwóch głównych dróg na al. Rejtana oraz przy ul. Kopisto. Kolejno w rankingu możemy umieścić Plazę, Nowy Świat, Graffice oraz Galerię Rzeszów.

W przypadku atrakcyjności urbanistycznej i architektonicznej liczy się monumentalność budowli oraz jej lokalizacja i w tej kategorii na czele stawki znajdziemy Galerię Rzeszów, której zarówno wysokość, położenie oraz symbolika („Serce Miasta”) zapewnia jej fotel lidera. Drugą lokatę należało by przeznaczyć Millenium Hall, głównie przez wzgląd na położenie galerii na najbardziej zaludnionym osiedlu miasta oraz na oryginalną formę budynku. Ostatnią lokatę na podium należy przyznać C.H. Nowy Świat. Outlet Graffika traci w tym rankingu przede wszystkim przez zbyt bliskie położenie obok znacznie większej galerii, podobnie jak Plaza Rzeszów.

W ostatnim akapicie zajmiemy się funkcjonalnością bogactwem oferty oraz jej różnorodnością. W tym przypadku na czele ponownie należałoby umieścić ex aequo Millenium Hall i Galerie Rzeszów. W obydwu przypadkach ich oferta pokrywa się w dość dużym stopniu, zarówno pod względem ilości organizowanych eventów okolicznościowych, jak i sklepów, kawiarni i restauracji. Na trzecim miejscu umieścimy ponownie Nowy Świat. Natomiast ze względu na liczne promocję, jak i samą koncepcję prowadzonej działalności, na czwartym miejscu znajdzie się Graffica.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje