środa, 18 września 2019 06:00

Gdów: I Festiwal Podpłomyka Plebańskiego

Autor Marzena Gitler
Gdów: I Festiwal Podpłomyka Plebańskiego

22 września na gdowskim Zarabiu odbędzie się I Festiwal Podpłomyka Plebańskiego. „Bohaterem” wydarzenia będzie niegowicki podpłomyk z cebulą.

Udział w Festiwalu zadeklarowały Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Gdów a także wystawcy (rolnicy i lokalni producenci), którzy od maja br. oferują swoje produkty na targowisku „Mój Rynek”. Zostanie również przygotowana wystawa płodów rolnych oraz prezentacja zabytkowych maszyn rolniczych.

Członkowie Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników przygotują i przeprowadzą warsztaty pieczenia podpłomyka. Uczestnicy Festiwalu będą mogli spróbować tradycyjnego niegowickiego wypieku a także śniadania ks. Karola. W specjalnym namiocie czekać będą panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Niegowici, gdzie będzie można m.in zapoznać się z historią produktu, obejrzeć dokumenty potwierdzające związki tej potrawy z osobą ks. Karola Wojtyły oraz obejrzeć film dokumentujący pobyt ks. Karola Wojtyły w Niegowici.

Festiwalowi towarzyszyć będą prezentacje artystyczne. Na plenerowej scenie na Zarabiu wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca Pogórze Wielickie, Zespół Tańca i Śpiewu „Małe Zręczyce”, Zespół Pieśni i Tańca „Sułkowianie” wraz z kapelą, podopieczni WTZ w Podolanach oraz zespół „Harnasie” z Bukowiny Tatrzańskiej. Ponadto zaplanowano pokaz ratownictwa grupy GOPR, konkursy dla publiczności, liczne atrakcje dla dzieci i rodzin.

Warto przypomnieć, że w miejscowości Niegowić i okolicach, tradycyjny podpłomyk pieczony był w gospodarstwach wiejskich zawsze przy okazji pieczenia chleba. Produktem podstawowym do przygotowywania podpłomyka jest mąka. Przed laty była to mąka uzyskiwana z ręcznego przemiału zboża na żarnach, w związku z czym zawierała więcej włókna, a jej kolor przypominał mąkę razową. Z biegiem lat zmianom uległy w głównej mierze zboża przemielane na mąkę, zarówno odmiany zbóż, sposób ich uprawy, zbioru, przechowywania i oczywiście przemiału. Zachowała się jednak głęboko zakorzeniona tradycja pieczenia podpłomyków według starej receptury. Przygotowując podpłomyk z cebulą składniki miesza się w drewnianej dzieży z dodatkiem ciasta pozostałego z poprzedniego pieczenia chleba – naciastku. Wyrobione ciasto przykrywane jest do wyrośnięcia lnianą, grubą narzutą. Następnie uformowane placki wkłada się do pieca na specjalnej, drewnianej łopacie. Proces pieczenia w piecu chlebowym opalonym drzewem sosnowym oraz użyte do produkcji składniki tworzą niezwykły smak i aromat tradycyjnego podpłomyku. Niegowickie podpłomyki od zawsze wyróżniały się od innych tym, że smarowane były naturalnym, wiejskim masłem i posypywane cebulą. Po dzień dzisiejszy są wielkim rarytasem zarówno dla mieszkańców jak i dla przyjezdnych.

W 2013 roku podpłomyk z cebulą został wpisany na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w województwie małopolskim.

inf. i foto: UG Biskupice

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka