piątek, 8 listopada 2019 11:59

Gdów: Uczcij niepodległość dbając o rzekę

Autor Marzena Gitler
Gdów: Uczcij niepodległość dbając o rzekę

Ciekawy pomysł na uczczenie 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości jest w Gdowie. Oprócz zaproszenia do udziału w oficjalnych uroczystościach, mieszkańcy zachecani się do włączenie się w akcję społeczną pn. „Uczczę Niepodległość dbając o kawałek Polski nad rzeką”.

11 listopada oficjalne obchody Święta Niepodległości w Gdowie rozpoczną się o godzinie 11.00 od Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej odprawionej w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie Reprezentacyjna Orkiestra Dęta gminy Gdów poprowadzi poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańców pod Pomnik Pamięci, gdzie odbędzie się część oficjalna.

O godz. 17.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Gdowie odbędzie się "Wieczornica", podczas której wystąpią: "Oktawianki" - sekcja muzyczna ZNP, chór "Serenada", chór "Tutte le Corde" oraz Laureaci Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej.  Zgromadzeni będą mieli okazję usłyszeć i wspólnie zaśpiewać utwory patriotyczne oraz pieśni z repertuaru Stanisława Moniuszki. Na przybyłych czekają niespodzianki nie tylko muzyczne.

Nowym, ciekawym pomysłem na praktyczne uczczenie 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości jest udział w akcji zainicjowanej przez Przyjaciół Raby. Organizatorzy zainspirowani ideą dobrego uczynku dla przestrzeni publicznej Polski, podobnie jak w zeszłym roku, ogłaszają z okazji Święta Niepodległości spontaniczną akcję sprzątania rzek pn. „Uczczę Niepodległość dbając o kawałek Polski nad rzeką”. Akcja jest bardzo prosta: w dowolnym dniu w długi weekend (9,10, 11 listopada) wystarczy posprzątać fragment rzeki ze śmieci i po sprzątaniu, z flagą Polski w ręce (pamiętajmy o szacunku dla flagi), zrobić sobie zdjęcie w miejscu, które oczyściliśmy (najlepiej zrobić zdjęcia porównawcze przed i po). Zdjęcia z akcji należy przesłać na adres email kontakt@przyjacieleraby.pl. Organizatorzy zamieszczą je we wspólnej, okazjonalnej galerii.

Tych, którzy preferują pracę w grupie zapraszamy, aby w wspólnie włączyć się do akcji. Miejsce i godzina zbiórki - 11 listopada (Święto Niepodległości) o godz. 15:00 przy Punkcie ZARABIEINFO obok nowego placu zabaw na Błoniach na Zarabiu. Na miejscu uczestnicy podzielą się zadaniami i pojadą w teren. Zabierzcie ze sobą rękawiczki, worki na śmieci i odpowiednie ubranie i obuwie. Uczcijmy Niepodległość dbając o kawałek Polski nad rzeką! - apelują pomysłodawcy akcji.

Wieliczka - najnowsze informacje