niedziela, 7 sierpnia 2022 08:01

Gdów. Uroczystość przy kapliczce w Zagórzanach

Autor Marzena Gitler
Gdów. Uroczystość przy kapliczce w Zagórzanach

W niedzielę 17 lipca, po mszy świętej w kościele w Zagórzanach, odbyło się poświęcenie odnowionej kapliczki z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Gdów - Zbigniew Wojas, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego - Kazimierz Barczyk, Radny Gminy Gdów, a zarazem Sołtys Zagórzan – Jan Obrał, ks. Proboszcz Parafii w Gdowie – Bogusław Seweryn i okoliczni mieszkańcy.

Kapliczka ufundowana została przez rodzinę Wernikowskich, zamieszkujących pobliski dwór, w podzięce za zakończenie I wojny światowej. Nie jest znana dokładna data jej powstania. Podczas przeprowadzonych niedawno prac konserwatorskich znaleziono w niej fragmenty gazety z 1888 roku.

Od lat 80-tych figurą opiekowali się Państwo Tadeusz i Anna Zabdyrowie. Od 2009 roku opiekę nad kapliczką przejął ich syn Zbigniew Zabdyr z żoną Krystyną oraz pobliscy mieszkańcy.

Prace konserwatorskie kapliczki z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej zakończyły się w 2021 roku, a projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Urzędu Gminy Gdów, środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego i środkom zebranym przez mieszkańców.

Inf. i fot. UMiG Gdów

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje