środa, 12 czerwiec 2019 11:50

Komunikacja. W pojazdach MPK ma być chłodniej

Napisał
Tramwaj Pesa "Krakowiak" Tramwaj Pesa "Krakowiak" Fot: Mateusz Łysik

W Krakowie, zgodnie z umową przewoźników z Zarządem Transportu publicznego (dawniej ZIKiT) klimatyzacja w pojazdach ma być uruchamiana, gdy temperatura na zewnątrz osiągnie 25 stopni. Umowa się jak na razie nie zmieni, lecz MPK poszło pasażerom na rękę.

Jak informuje Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A, klimatyzacja ma być uruchamiana od wczesnych godzin porannych, nie czekając na wymaganą temperaturę.

 

W jakich pojazdach jest klimatyzacja?

Obecnie we wszystkich autobusach miejskich przewoźników (MPK i Mobilis) jest klimatyzacja.

Tramwaje bez klimatyzacji:

Dla niektóych może być to zaskoczenie, ale Bombardiery z 1 i 2 dostawy, pomimo swojej nowoczesności, nie zostały wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej. Szumiące podczas postoju wentylatory, nie schładzają powietrza. W klimatyzację zostały wyposażone najnowsze Bombardiery, z charakterystycznym ciemno niebieckim malowaniem na całym pojeździe

 

Tramwaje, które posiadają klimatyzacje przestrzeni pasażerskiej:

 

EU8N - został wyposażony w klimatyzacje, podczas modernizacji. Niestety przyjemny powiew chłodu można poczuć tylko w środkowym, niskopodłogowym członie. Do reszty tramwaju klimatyzacja nie dociera.

Zmodernizowane, dwukierunkowe wagony GT8S, mają klimatyzację w całym tramwaju:

Krakowiaki - pomimo wielu swoich wad, klimatyzacja w nich działa wydajnie:

Klimatyzację mają również najnowsze Bombardiery i inne modernizowane w ostatnim czasie pociągi.

Mateusz Łysik

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.