sobota, 4 maja 2024 10:42

Ogromne dofinansowanie dla ogrodu botanicznego. Oranżeria zostanie odbudowana

Autor Mateusz Łysik
Ogromne dofinansowanie dla ogrodu botanicznego. Oranżeria zostanie odbudowana

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie otrzymał dofinansowanie na odbudowę oranżerii oraz rozbudowę infrastruktury, co pozwoli na jeszcze lepszą prezentację i ochronę jego unikalnych zbiorów.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Polsce, właśnie szykuje się do rozbudowy. Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, przyznanemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ogród przystąpi do realizacji ambitnego projektu. Projekt, który obejmuje odbudowę oranżerii oraz rozbudowę pomieszczeń gospodarczych i technicznych, otrzymał dofinansowanie w kwocie ponad 6,6 miliona złotych.

Miło nam jest poinformować, że OOgród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiegootrzymał finansowanie złożonego projektu...

Opublikowany przez Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego Czwartek, 2 maja 2024

Dzięki tym środkom, Ogród Botaniczny UJ nie tylko zabezpieczy swoje unikalne kolekcje roślin przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, ale również znacząco podniesie standardy swojej oferty edukacyjnej i badawczej. Oranżeria, która zostanie odbudowana, stanie się nie tylko miejscem ochrony, ale też ekspozycji roślin egzotycznych. Oryginalny obiekt powstał w 1882 r. i został rozebrany w 1969 r.

Najstarszy ogród botaniczny

Ogród botaniczny przy ul. Kopernika 27 został założony w 1783 r. z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako pomocnicza jednostka Katedry Chemii i Historii Naturalnej. Pierwotnie zaprojektowany jako park w stylu francuskim barokowym, powstał w miejscu ogrodu rodziny Czartoryskich. Zajmował obszar około 2,4 ha i pełnił funkcję kolekcji roślin leczniczych oraz ozdobnych. W ciągu wieków ogród rozrósł się do obecnych 9,6 ha, stając się domem dla bogatej kolekcji drzew, krzewów i innych roślin.

Ogród jest także miejscem, gdzie rośnie dąb Jagielloński, mający około 250 lat, oraz inne historyczne drzewa, takie jak derenie Śniadeckiego. W ogrodzie można również podziwiać sagowce, które są jednymi z najstarszych roślin na Ziemi, oraz bogatą kolekcję storczyków, której początki datują się na połowę XIX wieku.

W 1976 r. ogród został wpisany do rejestru zabytków jako obiekt o znaczeniu dla historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury, a jego dzisiejszy kształt zawdzięcza pracom prof. Władysława Szafera, jednego z najwybitniejszych polskich botaników.

Fot.: Mach240390 / Commons Wikimedia

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka