wtorek, 7 maja 2024 05:42

Świat polskiej muzyki pogrążony w żałobie. Nie żyje Jacek Zieliński

Autor Katarzyna Jamróz
Świat polskiej muzyki pogrążony w żałobie. Nie żyje Jacek Zieliński

W poniedziałkowy wieczór (6 maja) Krakowska Piwnica pod Baranami przekazała smutną informację o śmierci Jacka Zielińskiego wybitnego polskiego muzyka i kompozytora. Współtwórca legendarnego zespołu Skaldowie zmarł w wieku 77 lat.

Jacek Zieliński przyszedł na świat 6 września 1946 roku w Krakowie. Ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie altówki.

„Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Dopóki jesteś ze mną”, „Prześliczna wiolonczelistka”, „Wierniejsza od...

Opublikowany przez Kraków PL Poniedziałek, 6 maja 2024

Do Skaldów, za namową swojego starszego brata Andrzeja, dołączył w 1965 roku. Wraz z zespołem wypromował m.in. takie przeboje jak: “Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokocha”, “Prześliczna wiolonczelistka”, “Medytacje wiejskiego listonosza” czy “Z kopyta kulig rwie”. Był wszechstronnie utalentowanym artystą, występował zarówno jako wokalista, trębacz, skrzypek, jak i aranżer. Działał także jako solista.

Jacek Zieliński w 2006 roku został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Z kolei w 2014 roku, za osiągnięcia artystyczne, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash/Screen z Facebooka

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka