Mielec, Borowa, Czeremin, Gawłuszowice, Przecław, Radomyśl Wielki, Wadowice Górne, Wola Mielecka

IX Mielecki Festiwalu Nauki i Techniki Wyróżniony

IX Mielecki Festiwalu Nauki i Techniki

„Nowoczesne technologie zmieniają świat” – to główne przesłanie IX Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Wydarzenie już po raz kolejny objął swoim honorowym patronatem Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła.

Festiwal odbył się w dniach 7-9 czerwca. Wykłady popularno-naukowe, warsztaty, pokazy, wystawy, konkursy zgromadziły około 2 tysięcy uczniów oraz nauczycieli nie tylko z mieleckich szkół. Po raz pierwszy w tym roku, wspólnie z Oddziałem Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu, w tygodniu poprzedzającym Festiwal uczniowie mieleckich szkół mogli zwiedzać firmy zlokalizowane na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec.

Szczególnie dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się ponadgodzinne spotkania na sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury. W tym czasie uczniowie mogli podziwiać perfekcyjny lot ultra lekkiego samolotu Viktoria w wykonaniu ucznia Wojciecha Koszelskiego z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”, przeczący prawom grawitacji pokaz „Człowieka flagi” Łukasza Świrka – finalisty telewizyjnego programu „Mam talent” oraz interesującą rozmowę z polskimi himalaistami: Januszem Onyszkiewiczem oraz Maciejem Bedrejczukiem. Z bardzo żywym zainteresowaniem spotkał się także pokaz „Nasz niesamowity mózg” w wykonaniu Pawła Jaskólskiego reprezentującego grupę popularyzującą naukę – „Heweliusze Nauki”. 

Naukowy charakter Festiwalu nadał Prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, który w wykładzie „Sztuczna inteligencja w konfrontacji z inteligencją naturalną” uzasadniał, że przyczyną gwałtownego obecnie rozwoju sztucznej inteligencji, oprócz oczywiście wzrastającej mocy obliczeniowej komputerów jest potrzeba jej rynkowych zastosowań ze względu na postępującą automatyzację i robotyzację wielu dziedzin gospodarki i życia codziennego.

Przy okazji festiwalu odbyła się kolejna edycja Konkursu technicznego im. Jeffreya Pino „Młody konstruktor”. Organizatorem konkursu są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. oraz CKPiDN. Wśród wielu celów konkursu warto wymienić te, które odnoszą się do „rozwijania pasji i kreatywności oraz zachęcania uczniów do realizacji swoich pomysłów technicznych poprzez wykonywanie prac modelowo-konstrukcyjnych”. W tym roku zwycięzcą konkursu został Wojciech Warzecha z Zespołu Szkół Technicznych, który pod opieką nauczyciela Przemysława Madeja wykonał „Zdalnie sterowany pojazd jeżdżąco-latający”. Drugie miejsce przyznano Dawid Hinzman ze Szkoły Podstawowej nr 6 za konstrukcję „Model demonstrujący powstanie momentu reakcyjnego kadłub śmigłowca”, natomiast trzecie miejsce Jakub Kukiełka ze Szkoły Podstawowej nr 5 za konstrukcję „Wiropłat z innowacyjnymi łopatami”.

Kolejnym, ważnym dla środowiska edukacyjnego konkursem, był konkurs promujący szkolnictwo zawodowe: „Mój pomysł na zawód”. W ramach przedsięwzięcia wpłynęło siedem zgłoszeń z pięciu szkół ponadgimnazjalnych. Trzema pierwszymi nagrodami wyróżniono filmy: „Feel the sky”, który zgłosiło trzech uczniów z ZST w Mielcu: Antoni Król, Anna Król i Michał Tulik (I miejsce), „ZST – szkoła kształcąca w zawodzie”, zgłoszony przez Dominika Brożynę, Pawła Głodzika i Krystiana Gruszeckiego – uczniów z ZST w Mielcu (II miejsce) oraz film „Technik sanitarny” wykonany przez Pawła Bryga – ucznia Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu (III miejsce).

 

Do przesłania Festiwalu nawiązywało seminarium „Nowe technologie w edukacji” oraz panel dyskusyjny „Pracownik przyszłości w świecie zdominowanym przez nowe technologie” współfinansowane w ramach projektu „Mielec stawia na zawodowców”. Spośród kilku tematycznych wykładów obecnie chcemy zwrócić uwagę na wystąpienie Justyny Przybyło z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w Rzeszowie, które było poświęcone rozwiązaniom technicznym ułatwiającym osobom niepełnosprawnym wykonywanie obowiązków zawodowych.

Swoje stoiska na Festiwalu prezentowały szkoły zawodowe z powiatu mieleckiego uczestniczące w projekcie „Mielec stawia na zawodowców”. Wzorem lat poprzednich na stoiskach szkół gościły firmy współpracujące z nimi w procesie kształcenia młodzieży.

W tym roku wyjątkowo, ze względu na bardzo bogaty program, Festiwal odbywał się w kilku miejscach: wspomnianym już Samorządowym Centrum Kultury, Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, Szkole Podstawowej nr 7 oraz Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży KANA.

inf. i foto: Powiat Mielecki

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 21 czerwiec 2018 13:29
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:14494

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11259

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:9136

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4847

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4335

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4239

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4097

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3945

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3007

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2578

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2457

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2311

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...