czwartek, 9 maja 2024 13:32

Elżbieta Burtan została starostą. Duże zmiany w Powiecie Krakowskim

Autor Marzena Gitler
Elżbieta Burtan została starostą. Duże zmiany w Powiecie Krakowskim

Duże zmiany w Powiecie Krakowskim. Na pierwszej sesji nowym starostą została była wójt Zabierzowa.

Skończyło się panowanie PiS w powiecie krakowskim. W 2018 roku partia Jarosława Kaczyńskiego mogła się cieszyć z 16 na 29 mandatów, w 2024 roku zdobyła ich tylko 13.

8 mandatów będzie miała Koalicja Obywatelska (o 1 więcej niż w poprzedniej kadencji), 3 lokalne Porozumienie Podkrakowskie (w poprzedniej kadencji miało 5 mandatów), a aż 5 - Trzecia Droga.

To wielki sukces nowej koalicji, bo samo PSL w 2018 roku zdobyło w Radzie Powiatu Krakowskiego tylko 1 mandat. Można się było więc spodziewać nowego - koalicyjnego starosty i zarządu powiatu.

Nowym starostą została, zgłoszoną spoza radnych, wybranych w ostatnich wyborach, była wójt Zabierzowa (związana z małopolskimi strukturami Polski 2050 Szymona Hołowni, prezes aktywnie działającego stowarzyszenia Porozumienie Podkrakowskie, która już w I turze przegrała wybory z wynikiem 46,40 proc). W skład Zarządu Powiatu Krakowskiego weszli również: wicestarosta Wojciech Pogan (kandydat KO z Krzeszowic) oraz członkowie: Grzegorz Stokłosa (z PiS, reprezentujący gminę Mogilany), Wojciech Bosak (KO z gminy Zielonki) oraz Janusz Pasternak (kandydat Trzeciej Drogi z Sułoszowej).

Na pierwszej sesji Rady Powiatu Krakowskiego wybrano też nowe prezydium Rady Powiatu. Nowym przewodniczącym został Józef Rysak (Trzecia Droga, Igołomia), a wiceprzewodniczącymi: Monika Motyczyńska (reprezentująca Słomniki również z Trzeciej Drogi) i Marek Piekara (PiS).

Nowe władze Powiatu Krakowskiego/Powiat Krakowski

fot. Od lewej: Wojciech Pogan i Elżbieta Burtan/Powiat Krakowski

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka