wtorek, 18 czerwiec 2019 06:30

Skawina: Nie wiedzą, jak sprzedawać alkohol. To może się źle skończyć

Napisał

W Skawinie wykryto wiele nieprawidłowości związanych ze sprzedażą napojów alkoholowych.

Przedsiębiorcy i sprzedawcy alkoholi dziś (18 czerwca, 16:00-18:00) w Skawinie będą się szkolić. Bezpłatne szkolenie odbędzie się w siedzibie Centrum Wspierania Rodziny (ul. ks. J. Popiełuszki 17 w Skawinie).

Centrum Wspierania Rodziny, w związku z sygnałami dotyczącymi nieprawidłowości związanych ze sprzedażą napojów alkoholowych na terenie gminy Skawina, oraz mając na uwadze dążenie do ograniczenia niekorzystnych zjawisk,przypomina także o konsekwencjach naruszenia obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa.

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie wolno sprzedawać alkoholu osobom poniżej 18. roku życia, osobom nietrzeźwym, a także na kredyt lub pod zastaw.

– Naruszenie powyższych przepisów stanowi przestępstwo, ścigane w postępowaniu karnym przez Policję (art. 43 ustawy), a ponadto jest podstawą do cofnięcia zezwoleń na sprzedaż alkoholu (art.18 ust. 10 pkt 1 ustawy). Należy podkreślić, że przedsiębiorca, któremu cofnięto zezwolenie, może starać się o nowe zezwolenie dopiero po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu (art. 18 ust. 11 ustawy) – przypomina CWR w Skawinie.

A co jeśli sprzedaż alkoholu zakłóca porządek publiczny i ciszę nocną?

– Podstawą do cofnięcia zezwoleń jest bowiem dwukrotne w ciągu ostatnich 6 miesięcy udokumentowane zakłócanie porządku publicznego w związku ze sprzedażą alkoholu przez dany punkt, o ile przedsiębiorca nie zawiadamia stosownych instytucji o zgłoszeniach (art. 18 ust. 10 pkt 3 ustawy) – wyjaśnia CWR.

Urzędnicy przypominają też o możliwych kontrolach, a także o obowiązujących uchwałach rady gminy w Skawinie (w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholi w godzinach nocnych, ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i ustalenia zasad usytuowania na terenie Miasta i Gminy Skawina miejsc sprzedaży, podawania napojów alkoholowych).

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.