wtorek, 12 listopada 2019 19:48

Gmina Brzeszcze: 24,6 tys. zł wydano na pomnik w Jawiszowicach. Jaki efekt?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Gmina Brzeszcze: 24,6 tys. zł wydano na pomnik w Jawiszowicach. Jaki efekt?

Zakończyły się prace konserwatorskie przy pomniku „Ku czci poległych na polu chwały mieszkańców Jawiszowic”.

Pomnik „Ku czci poległych na polu chwały mieszkańców Jawiszowic” znajduje się w Jawiszowicach przy skrzyżowaniu ulicy Bielskiej oraz ulicy Nawsie.

– Obiekt ma formę zwężającego się schodkowo ku górze, czworobocznego postumentu, zwieńczonego prostopadłościenną płytą z piaskowca. Składa się z trzech głównych elementów: podstawy, postumentu i zwieńczenia. Materiał wykorzystany do budowy pomnika to: sztuczny kamień, piaskowiec, granit oraz żeliwna tablica, na której umieszczono inskrypcję z nazwiskami poległych w czasie II wojny światowej. Całość wieńczy płaskorzeźba przedstawiająca orła w koronie – przypomina Urząd Miejski w Brzeszczach.

Pomnik był w bardzo złym stanie.

– Na powierzchni całego obiektu widoczne były oznaki skażenia mikrobiologicznego, elementy z piaskowaca pokryte były czarnymi nawarstwieniami. Powierzchnia wykonana ze sztucznego kamienia była spękana. Dodatkowo w poprzednich latach została pokryta tynkiem akrylowym, który utracił właściwości techniczne i estetyczne. W dobrej kondycji zachowane były jedynie płyty z granitu, które jednak wymagały gruntownego oczyszczenia i zakonserwowania – wyjaśniają urzędnicy. – W bardzo złym stanie były płyty z inskrypcjami. Powłoka farby zabezpieczającej metal uległa prawie całkowitemu złuszczeniu. Na śrubach mocujących wytworzyła się gruba warstwa korozji, która doprowadziła do powstania rdzawych zacieków – dodają.

Konserwacja pomnika w Jawiszowicach kosztowała 24 592,96 zł. Na ten cel Województwo Małopolskie przekazało dotację w wysokości 9000 zł.

Prace przeprowadziła konserwatorka dzieł sztuki, Agnieszka Żydzik-Białek. Opracowała także szczegółowy „Program prac konserwatorskich”.

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje