czwartek, 18 stycznia 2024 13:09

Gorąca sesja Rady Miasta Krakowa. Kontrowersji wokół Strefy Czystego Transportu ciąg dalszy

Autor Katarzyna Domagała
Gorąca sesja Rady Miasta Krakowa. Kontrowersji wokół Strefy Czystego Transportu ciąg dalszy

17 stycznia odbyła się sesja Rady Miasta, podczas której radni debatowali nad nowym kształtem uchwały o Strefie Czystego Transportu. Radni ponownie opowiedzieli się za uchwaleniem uchwały w sprawie SCT. Z kolei mieszkańcy zorganizowali pikietę protestacyjną przed magistratem.

Obywatelski projekt, który zakładał wycofanie się z pomysłu strefy został jednak odrzucony. "Za" zagłosowało 13 radnych (Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości), 27 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Rada miasta poparła jednocześnie rezolucję do władz państwowych, aby opracować program rekompensat dla mieszkańców miast wprowadzających SCT. Nie przeszedł też projekt uchwały kierunkowej, by z prac nad kształtem SCT wyłączyć mieszkańców miasta Krakowa, którzy zarejestrowali swoje samochody przed 1 marca 2023 roku. Za uchwałą zagłosowało tylko czterech radnych.

W związku z sesją Rady Miasta Krakowa ponownie nie zabrakło protestów mieszkańców, którzy zgromadzili się przed magistratem. Ich stanowisko jest jednoznacznie przeciwko restrykcyjnym zapisom uchwały. Protestujący domagali się od radnych wycofania z wprowadzenia strefy bądź drastycznej weryfikacji obszaru, którym strefa powinna zostać objęta.

Krakowscy radni zaniepokojeni skutkami SCT. Chcą rekompensat od rządu
Krakowscy radni z klubu Nowoczesny Kraków chcą podjęcia prac przez rząd i parlamentu nad programem rekompensat dla mieszkańców i miast wprowadzających Strefy Czystego Transportu.

Przypomnijmy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił w całości uchwałę Rady Miasta Krakowa o SCT. Co istotne, wyrok nie jest prawomocny - oznacza to, że do jego uprawomocnienia uchwała obowiązuje.

Uchwała o Strefie Czystego Transportu w Krakowie unieważniona. Andrzej Guła: “Strefa jest konieczna”
Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił w całości uchwałę Rady Miasta Krakowa o SCT

Obecnie Miasto oczekuje na pisemne uzasadnienie wyroku (i jego uprawomocnienie się, likwidujące obecną uchwałę o SCT).

W oparciu o te uwagi przygotowany zostanie projekt nowej uchwały o strefie. Będzie on poddany szerokim, powszechnym konsultacjom społecznym, przeprowadzonym we wszystkich dzielnicach Krakowa – tak, aby możliwe najwięcej mieszkańców wypowiedziało się na temat przygotowywanych zapisów. Oznacza to, że projekt nowej uchwały będzie przedłożona już nowej, wybranej w kwietniu Radzie Miasta Krakowa. A jej zapisy zaczną obowiązywać najwcześniej w przyszłym roku - poinformowano na stronie UMK.

Foto: Wikipedia

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka