wtorek, 18 października 2022 12:21

Groźny pożar w Powroźniku. Z poddasza wydobywał się dym, a z okolic okien i ścian ogień

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Groźny pożar w Powroźniku. Z poddasza wydobywał się dym, a z okolic okien i ścian ogień

Do pożaru budynku będącego w trakcie budowy doszło w niedzielę (16 października) w miejscowości Powroźnik.

16 października o godzinie 1:32 zastępy z JRG w Krynicy Zdroju oraz OSP Muszyna zadysponowane zostały do działań w Powroźniku.

Do miejsca zdarzenia prowadziła droga, która w końcowym odcinku była nieutwardzona i przebiegała po stromym wzniesieniu, co utrudniało dojazd i wydłużało jego czas. Po przybyciu na miejsce zdarzenia uzyskano informacje od świadków, że paliło się drewno składowane przed budynkiem. Dokonując rozpoznania wstępnego, potwierdzono tę informację oraz stwierdzono, że ogień wydobywał się z wewnątrz  budynku przez okno bezpośrednio nad składowanym drewnem.

-Z całości poddasza wydobywał się dym, a z okolic okien dachowych i ścian szczytowych ogień. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca znaczenia oraz podaniu wody na ognisko pożaru. Siłowo zostały otwarte tymczasowe drzwi do budynku, aby strażacy prowadzili działania wewnątrz budynku. Z uwagi na brak klatki schodowej działania te prowadzono, wykorzystując drabiny przenośne. Po wstępnym stłumieniu ognia, otwarto okna i usunięto zbite szyby celem przewietrzenia i oddymienia obiektu. Do okien ścian szczytowych przystawiono drabiny przenośne i dodatkowo podawano wodę z tych miejsc, wykorzystując kamerę termowizyjną do lokalizacji zarzewi ognia w więźbie dachowej

-relacjonują strażnicy i dodają:

-Równocześnie z tymi działaniami prowadzono dogaszanie składowanego drewna oraz wyposażenia budynku znajdującego się na parterze.  Za pomocą kamery termowizyjnej zlokalizowało zarzewia ognia ukryte pod metalową obróbką kominów. Przy wykorzystaniu drabin rozmontowano obróbki kominowe i dogaszono ich drewnianą konstrukcję. Po przewietrzeniu i odparowaniu pomieszczeń, dodatkowo skontrolowano cały obiekt za pomocą kamery termowizyjnej, schładzając przegrane elementy i dogaszając zarzewia ognia.

Działania strażaków trwały ponad dwie godziny.

Inf. i foto: PSP NS

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje