W ciągu ostatniej doby intensywne opady deszczu nawiedziły południową Polskę, szczególnie rejon Podhala, Tatry oraz południowo-zachodnią część Niziny Mazowieckiej. Najwyższe sumy opadów odnotowano w Ruszkowicach (106,3 mm), Poroninie (105,2 mm), Bańskiej Wyżnej (102,3 mm) i Kościelisku-Kirach (101,0 mm). Szczególnie niepokojąca sytuacja panuje w zlewni Górnego Dunajca, gdzie w Poroninie spadło ponad 64 mm deszczu w ciągu zaledwie 12 godzin.
Nagromadzenie wody doprowadziło do gwałtownego wezbrania rzek i potoków górskich. Na rzece Biały Dunajec, przy stacji pomiarowej Zakopane-Harenda, przekroczony został stan ostrzegawczy. W ciągu ostatnich 12 godzin poziom wody wzrósł tam aż o 74 centymetry. Na tę chwilę nie stwierdzono jednak przekroczenia stanów alarmowych na żadnym z głównych cieków wodnych w regionie.
Biały Dunajec w Poroninie aktualnie. Wezbrały rzeki i potoki w Tatrach i na Podhalu. Stan ostrzegawczy jest przekroczony na Białym Dunajcu przy stacji Zakopane-Harenda. W ciągu 12 godzin największe wzrosty stanów wód wystąpiły na Białym Dunajcu (do 74 cm). W Tatrach bardzo trudne warunki turystyczne. Jest mokro, ślisko. Intensywny deszcz może spowodować gwałtowne przybieranie potoków oraz powstawanie nowych strumieni na zboczach. Mogą wystąpić osuwiska i bardzo niebezpieczne lawiny błotne! Info: Małopolski Urząd Wojewódzki Film: Daniel Gruszka
Opublikowany przez Tatromaniak Wtorek, 8 lipca 2025
Zbiorniki retencyjne w Małopolsce pracują stabilnie i są regularnie monitorowane. Wszystkie dysponują rezerwami powodziowymi zgodnie z wymaganiami operacyjnymi. Zbiornik Dobczyce utrzymuje podwyższony odpływ na poziomie 8,4 metra sześciennego na sekundę, co pozwala kontrolować napływające masy wody. Suche zbiorniki, takie jak Malinówka, Bieżanów i Serafa, pozostają puste i są przygotowane do przyjęcia ewentualnych nadmiarów opadu.
Niebezpieczna pogoda przełożyła się także na wzmożoną aktywność służb ratowniczych. Od północy 8 lipca strażacy w Małopolsce interweniowali aż 158 razy. Większość zgłoszeń dotyczyła powalonych drzew i silnych podmuchów wiatru, ale odnotowano również 13 przypadków lokalnych podtopień dróg. Najwięcej interwencji miało miejsce w powiatach bocheńskim, brzeskim i krakowskim. W działaniach uczestniczyło ponad 930 strażaków z PSP i OSP, wspieranych przez ponad 200 pojazdów. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.
Leśnica -- powalone dwa drzewa na linie telefoniczną. KP PSP Zakopane Osp Leśnica-Groń Ksrg 📝🧑🚒 Krzysztof Leja 📸🧑🚒 Rafał Bańka
Opublikowany przez KP PSP Zakopane Środa, 9 lipca 2025
Nie obyło się bez przerw w dostawie prądu. Awarie dotknęły około 970 odbiorców, głównie w rejonie limanowskim. Uszkodzeniu uległo 12 stacji transformatorowych. Służby energetyczne niezwłocznie przystąpiły do prac naprawczych, a sytuacja jest sukcesywnie opanowywana.
Szczególną ostrożność powinni zachować turyści przebywający w Tatrach. Wysoka wilgotność, śliskie szlaki i możliwość nagłych wezbrań potoków znacząco zwiększają ryzyko wypadków. Istnieje również zagrożenie powstawania nowych cieków wodnych, osuwisk ziemi oraz błotnych lawin.
W rejonie Białego Dunajca strażacy rozpoczęli działania zabezpieczające. Na miejscu układane są worki z piaskiem wzdłuż wałów przeciwpowodziowych, by chronić pobliskie domostwa przed ewentualnym zalaniem. To reakcja na dynamiczny przybór wody i intensywne opady, które wciąż stanowią poważne zagrożenie.
Foto: KP PSP Zakopane