poniedziałek, 27 kwietnia 2020 07:09

Hejt wobec nauczycieli podczas lekcji online nie jest anonimowy i bezkarny. To przestępstwo!

Autor Mirosław Haładyj
Hejt wobec nauczycieli podczas lekcji online nie jest anonimowy i bezkarny. To przestępstwo!

W związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem szkół,  od kilku tygodni nauczyciele prowadzą lekcje za pośrednictwem platform oraz aplikacji internetowych. W ten sposób pomagają uczniom w przyswojeniu wiedzy, a także sprawdzają zakres zdobytych przez nich informacji. Internetowe zajęcia to też dla niektórych okazja do kierowania obelżywych tekstów pod adresem pedagogów.

Nauczyciel w trakcie prowadzenia zajęć, także tych online jest w świetle prawa funkcjonariuszem publicznym i wszelkie znieważanie go, obrażanie, czy groźby pod jego adresem są karalne.

Jak się okazuje, spotkania online stanowią dla niektórych osób okazję „do zaistnienia” poprzez publiczne znieważanie, a nawet kierowanie gróźb karalnych wobec prowadzących je pedagogów. W ostatnim czasie małopolscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń o popełnieniu tego typu przestępstw. Schemat działania sprawców za każdym razem przebiegał podobnie. Podczas zajęć do grupy dołączały nieuprawnione osoby, które błędnie przekonane o swojej anonimowości i bezkarności, na czacie bądź w bezpośredniej rozmowie z prowadzącym, prezentowały obraźliwe dla niego teksty. Zdarzały się także groźby karalne kierowane pod adresem nauczycieli.

Informacje dotyczące tych przestępstw trafiły do jednostek Policji w Krakowie, Chrzanowie, Olkuszu i w Bochni, gdzie aktualnie są prowadzone czynności o przestępstwo znieważenia nauczyciela, który w trakcie prowadzonych zajęć lekcyjnych jest funkcjonariuszem publicznym (art. 226 KK) oraz w sprawie gróźb karalnych (art. 190 KK).

Policja przypomina, że nikt w internecie nie jest anonimowy, a konsekwencje prawne takich zachowań są bardzo poważne. Za popełnienie tych przestępstw, od 17 roku  życia,  grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (w przypadku znieważenia) i do dwóch lat więzienia (za groźby). Natomiast sprawca, który nie ukończył 17 lat, odpowiada za swój czyn przed sądem dla nieletnich.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: KWP Kraków

Kraków - najnowsze informacje