poniedziałek, 7 listopada 2022 11:25

Hiszpańskie autobusy elektryczne trafią do Krakowa. Kiedy zobaczymy je na ulicach?

Autor Patryk Trzaska
Hiszpańskie autobusy elektryczne trafią do Krakowa. Kiedy zobaczymy je na ulicach?

Już w przyszłym roku mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję przejechać się nowoczesnymi hiszpańskimi autobusami Irizar. W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa, na mocy której hiszpańska firmą Irizar e-mobilit dostarczy do Krakowa cztery nowe autobusy elektryczne, o długości 12 metrów.

Podpisanie umowy będzie możliwe, ponieważ zakończyła się już tzw. kontrola  uprzednia w Urzędzie Zamówień Publicznych. Taka kontrola postępowania  przetargowego jest obowiązkowa, w związku z tym, że projekt może liczyć  na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa  Małopolskiego na lata 2014–2020.

Podpisanie umowy z firmą Irizar  oznacza, że Kraków będzie pierwszym polskim miastem, do którego trafią  nowe elektryki tego producenta. Będzie to także pierwszy przypadek w  stolicy Małopolski, kiedy dostawcą autobusów elektrycznych będzie firma  inna, niż Solaris.

Wszystkie zamawiane  elektryki będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, wydzieloną  przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach,  monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Każdy pojazd będzie miał  możliwość ładowania przez wtyczkę oraz przez pantograf, który umożliwi  ładowanie szybkie oraz wolne. Warto podkreślić, że wszystkie systemy i  urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane  wyłącznie energią elektryczną.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje