wtorek, 15 października 2019 13:58

Hokeista UKH Unia Oświęcim gra teraz w New York Aviators!

Autor Anna Piątkowska-Borek
Hokeista UKH Unia Oświęcim gra teraz w New York Aviators!

Jaka jest różnica między polskim a amerykańskim hokejem?

Remigiusz Hanusiak, zawodnik Uczniowskiego Klubu Hokejowego „Unia” Oświęcim od tego sezonu zagra w drużynie New York Aviators, która występuje na co dzień w United States Premier Hockey League U18.

W rozgrywkach bierze udział 12 zespołów, a co weekend każdy z nich rozgrywa dwa mecze. Taki system obowiązuje w większości rozgrywek juniorskich za oceanem.

– Każdy z zespołów składa się z trzech piątek i dwóch bramkarzy, a zawodnicy w nim występujący urodzili się w latach 2001-2003. Co dwa tygodnie wyjeżdżamy na turniej do Bostonu, gdzie w ciągu dwóch dni gramy cztery lub pięć spotkań – informuje Remigiusz Hanusiak.

A jak wyglądają treningi? Tutaj też jest wiele różnic.

– Mamy naprawdę bardzo dobre warunki do rozwoju. Trzy razy w tygodniu trenujemy na lodzie, a pieczę nad nami sprawuje dwóch trenerów. W pozostałe dni możemy pracować indywidualnie. Różnica między amerykańskim hokejem a polskim jest bardzo duża. Przede wszystkim lodowiska są tutaj mniejsze, gra szybsza i znacznie twardsza. Nie można pozwolić sobie na jazdę z krążkiem, bo od razu „dostaje się ciało” – zaznacza 17-letni zawodnik.

Sporo różnic jest także w kwestiach organizacyjnych.

– Nawet w młodzieżowych rozgrywkach każdy z zawodników ma szafkę z własnym nazwiskiem i gumową wycieraczkę pod łyżwy – opowiada Remigiusz Hanusiak.

Przypomnijmy, że w poprzednim roku rosły defensor grał w Uczniowskim Klubie Hokejowym Unia Oświęcim. W 15 meczach pierwszej ligi zanotował 2 asysty, a na ławce kar spędził 14 minut.

Źródło: UM Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje