środa, 20 maja 2020 10:35

Homofobia w Nowym Sączu? Miasto partnerskie Schwerte zawiesza współpracę

Autor Marzena Gitler
Homofobia w Nowym Sączu? Miasto partnerskie Schwerte zawiesza współpracę

Niemieckie miasto Schwerte zerwało partnerską współpracę z Nowym Sączem. Burmistrz Dimitrios Axourgos wysłał list do Ludomira Handzla, w którym wyjaśnił swoje stanowisko.

W liście do włodarza Nowego Sącza burmistrz Axourgos wyjaśnił, że decyzję podjął po konsultacji z osobami odpowiedzialnymi za politykę regionalną w Schwerte. Stwierdził, że obecnie nie widzi podstaw do utrzymywania partnerstwa. Co ciekawe, decyzję podjęto po donosach, które do Schwerte wysłali "zaniepokojeni mieszkańcy Nowego Sącza, którzy zwrócli się do niemieckiego miasta o zajęcie stanowiska w tej sprawie".

O zawieszeniu współpracy Schewrte poinformowało w komunikacie na swojej stronie internetowej. "W Polsce rządząca partia PiS atakuje homoseksualistów jako wroga. Coraz więcej samorządów, w tym miasto Nowy Sącz, ogłosiło się strefami „wolnymi od LGBT” (...)".  Niemiecki samorząd podkreślił, że Polsce ruch LGBT uważa się, że za zagrażający wartościom chrześcijańskim i integralności polskiej rodziny. „Miasto Schwerte stoi za tą kolorową różnorodnością bez kompromisów”, podkreśla Gabriele Stange, osobisty doradca burmistrza Dimitriosa Axourgosa.

„Decyzja waszej rady stoi w sprzeczności z naszą europejską ideą różnorodności, a tym samym wymogiem międzynarodowego zrozumienia” - napisał burmistrz Dimitrios Axourgos do Ludomira Handzla. - „To nie do przyjęcia dla mnie i miasta Schwerte”.

Schwerte jest miastem partnerskim Nowego Sącza trwa od 1990 roku. Dla pogłebienia współpracy polsko-niemieckiej powołano specjalnie Stowarzyszenie Krąg Współpracy Nowy Sącz-Schwerte.

W marcu ubiegłego roku burmistrz Dimitrios Axourgos gościł w Nowym Sączu i spotkał się z prezydentem Ludomirem Handzlem i wiceprezydent Magdaleną Majką w ramach programu „Polsko - niemiecka współpraca Jednostek Samorządu Terytorialnego”. W październiku 2019 z wizytą w Nowym Sączu przebywała siedmioosobowa delegacja władz Schwerte i Stowarzyszenia Miast Bliźniaczych z przewodniczącą Anną Koolmees.  Podczas spotkania uzgodniono dalszą współpracę, zwłaszcza w dziedzinie sportu. Zaplanowano też wymianę uczniów między Szkołą Podstawową nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej a Gesamtschule w Schwerte, która miała się odbyć w maju tego roku, ale rzecz jasna została przełożona z powodu pandemii.

Powodem zerwania współpracy jest przyjęcie w listopadzie ubiegłego roku przez nowosędecki samorzad Samorządowej Karty Praw Rodzin. Decyzję zawieszeniu współpracy ogłoszno w niedzielę 17 maja, gdy w Schwerte obchodzony był Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią, Biofobią, Interfobią i Transfobią. Włodarze miasta zademonstrowali tęczową flagę przed ratuszem, a  burmistrz Dimitrios Axourgos wysłał zdecydowaną notę ​​protestacyjną do swojego odpowiednika Ludomira Handzela. Tęczowa flaga jest zewnętrznym znakiem tego ruchu (...) Dla nas ten dzień i ten symbol są znakiem tolerancji i akceptacji” - podkreśla Gabriele Stange.

Nowy Sącz jest kolejnym miastem w Małopolsce, z którym rozwiązano współpracę partnerską w związku z podjęciem uchwały o Samorządowej Karcie Praw Rodziny. Wcześniej podobne decyzje zapadły w stosunku do Tuchowa (powiat tarnowski) i Starego Sącza.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka