niedziela, 10 września 2023 14:06

Honorowe Obywatelstwo dla prof. Józefa Dudy

Autor Marzena Gitler
Honorowe Obywatelstwo dla prof. Józefa Dudy

8 września 2023 roku na wniosek Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła, Rada Miejska w Wieliczce jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka dla prof. Józefa Dudy – Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka w latach 1992 – 2006 roku.

Prof. Józef Duda, wieloletni Burmistrz Wieliczki i profesor Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, swoje wykształcenie zdobywał na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie w 1985 r. uzyskał stopień naukowy doktora. Pracował późnej jako adiunkt w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Swoją służbę publiczną rozpoczął tworząc podwaliny wielickiego samorządu terytorialnego w niepodległej Polsce po upadku komunizmu.

W pierwszych wyborach samorządowych, 27 maja 1990 r., uzyskał mandat radnego z ramienia w Komitetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Wieliczka. Na pierwszej sesji w dniu 6 czerwca 1990 r. został wybrany pierwszym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Wieliczce. Pełnił tę funkcję do wyboru na Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka w dniu 18 września 1992 r. Piastował nieprzerwanie ten urząd przez ponad 14 lat, do dnia 2 grudnia 2006 r.

Działalność samorządowa Pana prof. Józefa Dudy nie ograniczała się do samorządu gminnego. W latach 2010-2018 był radnym Rady Powiatu Wielickiego, w której pełnił funkcję Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego. W 2008 roku wrócił na swoją Alma Mater, gdzie pracował jako wykładowca i gdzie kontynuował swoją karierę naukową zwieńczoną w roku 2019 uzyskaniem tytułu Profesora Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

- Przez nadanie tytułu Honorowego Obywatela Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka pragniemy wyrazić naszą wdzięczność i szacunek za osobisty wkład Pana prof. Józefa Dudy w historię i rozwój naszego miasta - mówi Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

Artykuł sponsorowany

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka