czwartek, 3 października 2019 09:00

Igrzyska Europejskie w Małopolsce. Oświęcim jedną z aren?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Igrzyska Europejskie w Małopolsce. Oświęcim jedną z aren?

Małopolska i Kraków w 2023 roku będą gospodarzami III Igrzysk Europejskich. Niewykluczone, że sportowcy oprócz stolicy regionu będą także rywalizować na arenach w Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie i Oświęcimiu.

W środę został podpisany list intencyjny dotyczący podjęcia działań związanych z organizacją tego przedsięwzięcia. Podpisy na liście złożyli: marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Tomasz Urynowicz, wicepremier Jarosław Gowin, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz rektorzy krakowskich uczelni wyższych: AGH, AWF i UJ.

– Dla Małopolski Igrzyska Europejskie są szansą na rozwój i promocję region – powiedział podczas konferencji marszałek Witold Kozłowski.

W najbliższym czasie poznamy dyscypliny sportowe, które będą rozgrywane w Krakowie i na terenie całego województwa.

Ma to pozwolić podjąć decyzję o niezbędnych inwestycjach i zakresie planowanych prac w obrębie przysposobienia istniejących obiektów do potrzeb wioski, a także zdecydować o koniecznych remontach.

– Deklarujemy pełne wsparcie w organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, nie tylko w kontekście regionu, ale także całej Polski – stwierdził wicepremier Jarosław Gowin.

Dodał, że jeśli będzie konieczność zostaną udostępnione i przysposobione obiekty w Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie czy Oświęcimiu.

Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego zapewnił, że organizatorzy przedsięwzięcia będą dbać, by w planie igrzysk znalazły się takie dyscypliny, które dadzą szansę naszym rodakom na zdobycie medali, a obiekty i cała infrastruktura, która zostanie przysposobiona na potrzeby igrzysk, będzie służyła przez wiele lat wszystkim polskim sportowcom.

Przypomnijmy, że rolę gospodarza Igrzysk Europejskich Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca br. w Mińsku. Za kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., a druga w tym roku w Mińsku.

Źródło: UMWM, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

Oświęcim - najnowsze informacje