czwartek, 6 kwietnia 2023 12:50

Ile kosztuje roczne utrzymanie samochodu?

Autor Artykuł sponsorowany
Ile kosztuje roczne utrzymanie samochodu?

Kiedy szukamy dla siebie samochodu, najczęściej skupiamy się na cenie zakupu. To oczywiście główny wydatek, ale na zakup auta warto spojrzeć także z perspektywy kosztów utrzymania. Jeżeli kupimy pojazd w słabej kondycji, jazda nim może okazać się wyjątkowo kosztowna.

Dlatego dziś skupimy się na pytaniu, ile kosztuje roczne utrzymanie samochodu? Dowiesz się też, co należy uwzględnić w domowym budżecie i jak znaleźć najtańsze auta w utrzymaniu.

Koszty utrzymania auta – stałe wydatki, na które musisz się przygotować

Na początek dwa wydatki, do których zobowiązany jest każdy posiadacz samochodu. Zgodnie z przepisami, każdy pojazd musi mieć ważną polisę OC. W wielu przypadkach przedłużenie ubezpieczenia jest największym (poza paliwem) wydatkiem związanym z tym, ile kosztuje roczne utrzymanie samochodu. Warto pamiętać, że w tym aspekcie można szukać oszczędności. Wystarczy trochę czasu, żeby porównać stawki OC. Wejdź na stronę punkta.pl i porównaj oferty towarzystw ubezpieczeniowych, a następnie wybierz najtańsze OC na rynku.

Ponadto każde auto, aby mogło być dopuszczone do ruchu, musi mieć również ważne badanie techniczne. Koszt przeglądu na stacji kontroli pojazdów nie jest duży. Wynosi zazwyczaj od 100 do 200 złotych, ale może się różnić w zależności od warsztatu i lokalizacji. Tym bardziej warto o nim pamiętać, ponieważ w innym wypadku grozi grzywna w wysokości minimum 1500 zł.

Stałe wydatki kierowcy

Ile kosztuje roczne utrzymanie samochodu, jeśli nie jesteśmy mechanikami, ani nie mamy własnego zakładu wulkanizacyjnego? Tutaj należy oczywiście doliczyć koszty wymiany opon dwa razy w roku, a także regularne wizyty w serwisie, w celu wymiany płynów eksploatacyjnych oraz części, które z czasem się zużywają, jak np. klocki hamulcowe, filtry czy wycieraczki. Tutaj ceny stosunkowo nie są wysokie i wahają się zazwyczaj między 50 a 200 zł. Gorzej, jeżeli nie masz gdzie przechowywać opon. Wtedy należy doliczyć także ten koszt.

W większości aut, nawet jeśli uwzględnimy tylko samochody tanie w utrzymaniu, trzeba też dokonywać regularnych wymian poszczególnych podzespołów, jak np. pasek rozrządu. Dopiero wówczas można mówić o pełnej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje utrzymanie auta.

Jakie samochody są tanie w utrzymaniu?

Jeśli koszty utrzymania auta napawają Cię obawami, warto zainwestować w egzemplarz, który będzie wymagał jak najmniej napraw. Oczywiście największe szanse na bezawaryjną jazdę będziesz mieć w przypadku nowych lub stosunkowo młodych pojazdów. Jeżeli zależy Ci na oszczędnościach, warto zainwestować w nieduże auto miejskie z małym silnikiem, które nie będzie tak eksploatowane jak dwulitrowy diesel. Dobrze też zapewnić samochodowi optymalne warunki przechowywania, czyli garaż. Dzięki temu możesz uniknąć ognisk rdzy bądź problemów, jakie często przytrafiają się autom zimą.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka