środa, 2 października 2024 12:58

Inwestycja w przyszłość – co musisz wiedzieć o koncie IKE?

Autor Artykuł sponsorowany
Inwestycja w przyszłość – co musisz wiedzieć o koncie IKE?

Obecna sytuacja gospodarcza wymusza pytania o to, jak będzie wyglądała nasza przyszłość, zwłaszcza życie na emeryturze. Obawiamy się, czy będzie to czas spokojny, czy wręcz przeciwnie, wymagający sprytu, aby związać koniec z końcem. Dlatego warto się zabezpieczyć, np. otwierając i regularnie zasilając Indywidualne Konto Emerytalne. Czym jest IKE? Jak działa? Wyjaśniamy!

Dlaczego warto wybrać konto IKE?

Konto IKE to produkt finansowy stworzony z myślą o długoterminowym oszczędzaniu na emeryturę. Jego główną zaletą jest możliwość wieloletniego inwestowania oraz zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. „podatku Belki” (pod warunkiem, że oszczędności będą wypłacone dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego).

Na konto IKE nie wpłacasz jednorazowo dużej kwoty tak, jak ma to miejsce w przypadku lokaty terminowej. Możesz podzielić wpłaty i rozłożyć je w czasie, decydując się przeznaczać np. 10% każdego wynagrodzenia na ten cel. Panuje tu spora elastyczność, jednak trzeba pamiętać, że wysokość wpłat każdego roku jest ustawowo ograniczona. To 3-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok, czyli 23 472 zł w 2024 r.

IKE a IKZE – co wybrać?

Warto również zwrócić uwagę na podobny produkt, jakim jest IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Obydwa konta mają na celu zabezpieczenie przyszłości finansowej na emeryturze, jednak różnią się szczegółami podatkowymi i limitami wpłat. Co ważne, IKZE pozwala na odpisanie wpłat od podstawy opodatkowania w danym roku, co daje bieżącą korzyść podatkową. Trzeba jednak pamiętać, że przy wypłacie środków z IKZE trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy równy 10%.

Jak wspomnieliśmy, różnią się też limity wpłat:

  • Na IKE można wpłacać maksymalnie 3-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok.
  • Na IKZE można lokować 1,2-krotność przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok.

Z tego względu wybór między IKE a IKZE zależy od Twojej strategii oszczędzania. Osoby, które preferują bieżące korzyści podatkowe, mogą skłaniać się ku IKZE, podczas gdy te, które stawiają na długoterminowe gromadzenie środków bez obciążeń fiskalnych, zapewne zainteresują się kontem IKE.

IKE – co jeszcze musisz wiedzieć?

Konto IKE daje możliwość inwestowania w różnorodne instrumenty finansowe, w tym także w obligacje. Długoterminowe obligacje skarbowe mogą stanowić stabilny fundament dla portfela inwestycyjnego, zwłaszcza gdy inwestujemy z myślą o emeryturze.

Samo IKE daje Ci sporą elastyczność, co do tego, jak często będziesz przelewać na nie środki. Nie ma np. kwoty minimalnej, którą musisz wpłacać. Dodajmy, że zgromadzony na IKE kapitał podlega dziedziczeniu, a spadkobiercy nie odprowadzają z tego tytułu podatku od spadku i darowizn.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka