wtorek, 29 listopada 2022 15:02

Jak bezpiecznie stosować syropy na kaszel?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak bezpiecznie stosować syropy na kaszel?

Kaszel to jeden z najczęściej występujących objawów przeziębienia. Często utrudnia on codzienne funkcjonowanie, dlatego też wiele osób sięga po apteczne syropy na kaszel, które mają pomóc je złagodzić. Co w swoich składach mają takie preparaty, a także, w jaki sposób je stosować, aby było to maksymalnie bezpieczne? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Syropy na kaszel suchy i mokry

Wyróżnia się dwa rodzaje kaszlu, czyli suchy oraz mokry. Pierwszy określany jest jako nieproduktywny, który podrażnia śluzówkę. Ten drugi to natomiast kaszel produktywny występujący wraz ze śluzem oraz wykrztuszaniem. Tutaj sprawdzą się więc preparaty, które ułatwiają proces wykrztuszania. Jak więc doskonale widać, wbrew reklamom raczej nie warto sięgać po syropy na kaszel uniwersalne, a tylko takie, które dopasowane są do charakterystyki danego objawu. W tym zakresie warto także skonsultować się ze swoim farmaceutą lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak działają syropy na kaszel?

Sposób działania konkretnych preparatów różnią się. W przypadku suchego, uporczywego kaszlu, wybierane są farmaceutyki tłumiące ten odruch. Takie działanie ma m.in. kodeina, często spotykana w przypadku preparatów dostępnych na polskim rynku. Natomiast wykrztuśne działają w odwrotny sposób, wspierają bowiem rozpuszczanie flegmy i tym samym jej usuwanie z organizmu. Dodatkowo mogą działać pobudzająco na aparat rzęskowy oraz rozszerzać oskrzela.

Co istotne, w celu poprawy stanu podrażnionej śluzówki oraz działaniu antybakteryjnemu można stosować też domowe syropy na kaszel, np. z cebulą oraz miodem.

Stosowanie preparatów na kaszel

Nawet w przypadku preparatów bez recepty kluczowe jest to, aby stosować je w sposób maksymalnie bezpieczny. Zawsze należy więc zapoznać się z ulotką oraz rekomendowanym dawkowaniem. Ważny jest też maksymalny, zalecany czas stosowania. Jeśli bowiem kaszel nie mija, to koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, gdyż jego przyczyna może być inna, zdecydowanie poważniejsza, aniżeli przeziębienie. W zakresie dawkowania trzeba też pamiętać o potencjalnych skutkach ubocznych oraz możliwym przedawkowaniu. Choćby z tego powodu syropy na kaszel trzeba przechowywać poza zasięgiem dzieci.

Jakie mogą być inne przyczyny kaszlu?

Warto wspomnieć też o innych potencjalnych przyczynach kaszlu mogących kryć się za tym symptomem. Jedną z takich chorób jest astma oskrzelowa, która jest chorobą układu oddechowego powodującą zazwyczaj kaszel suchy. Wymaga ona oczywiście innego leczenia, które trzeba omówić z lekarzem.

Okazuje się, że kaszel przewlekły może wynikać również z niewydolności serca. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy problemy pojawiają się z w lewej komorze serca. Niewydolność to oczywiście stan zagrażający życiu, dlatego też przewlekły kaszel zdecydowanie powinien wzbudzić czujność.

Kiedy więc zgłosić się do lekarza? Przede wszystkim wtedy, gdy kaszel trwa przez okres dłuższy, aniżeli 8 tygodni. Wówczas najczęściej uzyskuje się skierowanie do pulmonologa specjalizującego się w schorzeniach układu oddechowego.

Jak widać syropy na kaszel wspierają leczenie zwłaszcza w przypadku objawów przeziębienia lub grypy. Kluczowe znaczenie ma jednak ich bezpieczne stosowanie, a także to, aby rozróżnić kaszel suchy i mokry, które objawiają się nieco inaczej oraz w inny sposób trzeba sobie z nimi radzić. W razie wątpliwości z rozróżnieniem można też oczywiście skorzystać z pomocy swojego lekarza, który doradzi odpowiedni lek.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka