środa, 6 października 2021 08:22

Jak często tankować zbiornik na gaz propan?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak często tankować zbiornik na gaz propan?

Każdy użytkownik posiadający zbiornik na propan chciałby uzupełniać go możliwie jak najrzadziej co jest oczywiste. Wynika to nie tylko z wydatków, które wiążą się z tym procesem, ale także z koniecznością zmiany bądź dostosowania swojego harmonogramu dnia, co nie zawsze będzie łatwe do realizacji. Artykuł ten wyjaśni jak często należy uzupełniać zbiornik na gaz propan oraz w jaki sposób zorganizować swój czas i instalację, tak aby tankowanie nie przyniosło żadnego problemu dla użytkownika i odbywało się sporadycznie.

Częstość tankowania a pojemność zbiornika na gaz

Można oszacować z jaką częstotliwością powinniśmy uzupełniać gaz w zbiorniku, pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim średnie zużycie gazu oraz pojemność naszego zbiornika. Zużycie gazu zależne jest przede wszystkim od metrażu domu, który jest ogrzewany. Ewentualnie należy wziąć pod uwagę wielofunkcyjność gazu co również przekłada się na jego zużycie oraz czy został zastosowany reduktor do gazu. Propan z przydomowego zbiornika można wykorzystywać również do podgrzewacza wody użytkowej czy też kuchenki gazowej. Biorąc pod uwagę te aspekty, należy pojemność zbiornika dobrać w taki sposób, aby nie trzeba było uzupełniać go więcej niż dwa razy w roku.  Dla małych domów, które nie przekraczają 100 m2 poleca się zbiorniki o pojemności 1750l. Domy średniej wielkości, około 150-170m2 powinny zostać wyposażone w zbiorniki mieszczące 2700/2750l gazu. Posiadacze dużych budynków powinni zaopatrzyć się w zbiorniki o pojemności 4850/5000l.

Ekonomiczne planowanie tankowania

Propan powinien być tankowany wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba wynikająca ze zużycia, jest to logiczne. Po za tym warto zadbać o to przed nadchodzącym sezonem grzewczym. Mało który posiadacz zbiornika na gaz posiada wiedzę, że odpowiednie planowanie uzupełniania paliwa może również przynieść oszczędności. Gaz propan jest wyjątkowo ekonomiczny, jednak przemyślane tankowanie może się przyczynić do jeszcze większych oszczędności. Okres wiosenno-letni, który następuje po sezonie grzewczym charakteryzuje się spadkiem zapotrzebowania na wszystkie materiały opałowe, w tym gaz propan. Przekłada się to na obniżenie cen paliwa grzewczego. To dobry moment na uzupełnienie swojego zbiornika, wówczas różnice w cenie osiągają nawet kilkanaście groszy za litr. W przypadku dużych zbiorników na gaz oszczędności są dosyć znaczne i mogą osiągnąć nawet kilkaset złotych.

Zamawianie gazu do przydomowego zbiornika

Zamówienie paliwa u dostawcy to pierwszy krok, bez którego tankowanie zbiornika nie może dojść do skutku. Najpopularniejszą formą kontaktu z przedstawicielem firmy jest użycie poczty elektronicznej bądź kontakt telefoniczny. W ten sposób możemy ustalić szczegóły zamówienia oraz dostawy gazu. Płatność za zatankowany gaz odbywa się zazwyczaj tuż po uzupełnieniu zbiornika i jest naliczana na podstawie rzeczywistej, zatankowanej objętości. Wskazane jest, aby właściciel zbiornika był obecny podczas jego uzupełniania. Wiąże się to z pełną kontrolą oraz osobistym wręczeniem faktury, przez co można ominąć wszelkie nieporozumienia. Zazwyczaj zbiornik na paliwo znajduje się na posesji klienta, która jest ogrodzona. Zadaniem właściciela jest umożliwienie tankowania poprzez wpuszczenie pracowników na swój teren, którzy zajmują się całą resztą. Są oni odpowiednio przeszkoleni i dbają aby każdy etap tankowania był efektywny i bezpieczny.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka