czwartek, 3 listopada 2022 12:39

Jak dobrać odpowiedni mikrofon do wokalu?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak dobrać odpowiedni mikrofon do wokalu?

Studio nagraniowe powinno być zaopatrzone w najlepszej jakości sprzęty do nagrywania muzyki. Mowa tutaj między innymi o mikrofonie, który w zasadzie jest kwestią priorytetową.

Dobór odpowiedniego mikrofonu do wokalu

Nagrania wokalowe wymagają zastosowania najlepszej jakości mikrofonu. Na rynku można zakupić wiele sprawdzonych urządzeń. Najistotniejszą kwestią w czasie nagrywania wokalu jest zdecydowanie mikrofon. Powinien to być sprzęt najwyższej jakości, który wyróżnia się czułością, a także precyzją. Okazuje się jednak, że mikrofon nie jest jedynym elementem mającym wpływ na efekt nagrywania wokalu. Spore znaczenie ma też akustyka w pomieszczeniu. Dlatego zawsze warto wybierać sprawdzone studio nagrań wokalnych. Obecnie można zakupić nie tylko mikrofony dynamiczne, ale też pojemnościowe. Każde z tych rozwiązań ma zarówno wady, jak i zalety. Pojemnościowe mikrofony są czułe na głośne dźwięki, a dodatkowo mają szerokie pasmo przenoszenia. Idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach przystosowanych do nagrywania dźwięku. Jeżeli celem jest ich kupno, trzeba liczyć się z tym, że są dość drogie. Natomiast mikrofony dynamiczne o wiele lepiej odnajdują się na scenie, ponieważ są odporne na warunki atmosferyczne, lecz mają gorsze właściwości dźwiękowe, przez co należą do rozwiązań tańszych.

W profesjonalnych studiach nagraniowych wykorzystuje się przeważnie pojemnościowe mikrofony. Dzięki nim można najlepiej oddać wokal. Takie urządzenia zbudowane są z ruchomej siatki membranowej, a także z nieruchomych okładek. Mikrofon pojemnościowy wyróżnia się świetną akustyką - zapewnia precyzyjne zbieranie dźwięków z otoczenia. Z mikrofonu pojemnościowego najlepiej korzystać w przystosowanych do tego pomieszczeniach, czyli w profesjonalnych studiach nagraniowych.

Jakie mikrofony warto polecić?

Na rynku do kupienia są sprawdzone mikrofony, które powinny zapewnić wspaniałe nagranie wokalu. Jednym z nich jest Audio Technica AT 5040. Mowa tutaj o kardioidalnym mikrofonie pojemnościowym. Jest to nowy, ręcznie zrobiony produkt. Cechuje go realistyczny, głęboki oraz czysty dźwięk. Konstrukcja tego mikrofonu jest na tyle przełomowa, iż możliwe jest nagrywanie wokalu na najwyższym poziomie.

Innym popularnym mikrofonem, który zapewnia dobrą jakość nagrania wokalu, jest Manley Reference. To referencyjny mikrofon renomowanej firmy, który jest też wielkomembranowy. Oferuje szerokie pasmo przenoszenia oraz dokładną reprodukcję transjentów bez podbarwień bądź jakichkolwiek zauważalnych sygnatur dźwiękowych. Mowa tutaj o mikrofonie pojemnościowym, który stosowany jest w wielu profesjonalnych studiach nagraniowych.

Godny polecenia jest też mikrofon Brauner VM1. Urządzenie zapewnia naturalny, a przy tym nowoczesny dźwięk najwyższej jakości. Jego zaletą jest otwartość oraz transparentność co sprawia, iż przez cały czas jest jednym z najczęściej kupowanych mikrofonów przez profesjonalnych inżynierów dźwięku oraz artystów z całego świata. Mikkrofon Brauner VM1 jest stosowany w wielu studiach nagraniowych. Dzięki niemu możliwe jest nagranie czystego wokalu, co przecież powinno być priorytetem dla każdego muzyka.

Neuman TLM 103 to renomowanej marki mikrofon, który jest wysokiej klasy. Mowa tutaj o wielkomembranowym mikrofonie pojemnościowym, który cechuje się niskim poziomem szumów własnych. Dodatkowym atutem tego urządzenia jest obsługa wysokich poziomów SPLK, a także podpicie pasma prezencji. Neuman TLM 103 to urządzenie wykorzystywane w wielu studiach nagraniowych oraz domowych.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka