poniedziałek, 27 września 2021 09:05

Jak dobrać opony zimowe do swoich potrzeb i sposobu użytkowania samochodu?

Autor Głos 24
Jak dobrać opony zimowe do swoich potrzeb i sposobu użytkowania samochodu?

Zima zbliża się wielkimi krokami. Ten okres w roku jest wymagający nie tylko dla ludzi, lecz również dla samochodów. Bardzo ważne jest, by zabezpieczyć swoje pojazdy przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie możesz zapomnieć o tym, by przed pierwszym śniegiem i mrozami zmienić opony na zimowe. Dlaczego to jest tak ważne? Jak wybrać najlepsze opony zimowe i gdzie ich szukać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Dlaczego trzeba wymieniać opony na zimowe?

Przede wszystkim zależy od tego bezpieczeństwo jazdy. Letnie opony na śliskiej powierzchni stanowią potencjalne zagrożenie. Nie są w stanie utrzymać odpowiedniej elastyczności w niskich temperaturach, a ich bieżnik nie zapewni przyczepności na zaśnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Szczególnie użytkownicy małych samochodów miejskich mogą zaniedbywać wymianę ogumienia uważając, że opony letnie sprawdzą się na dobrze utrzymanych ulicach miast. Ofertę opon zimowych w małym rozmiarze 175/65 R14, przeznaczonych do mniejszych aut można sprawdzić pod adresem: https://www.sklepopon.com/opony/zimowe/175/65/r14.

Zimą droga hamowania się wydłuża. Jeśli auto przed Tobą nagle zwolni, letnie opony nie dają gwarancji, że uda Ci się wyhamować przed nim. Oprócz tego trzeba wspomnieć, że dobre zimowe opony nawet w najgorszych warunkach, gdy na ulicy zalega śnieg, umożliwiają sprawne ruszenie z miejsca. Mowa np. o opuszczeniu skrzyżowania, zanim pojawią się na nim kolejni uczestnicy ruchu drogowego. Przyczepność na oblodzonej jezdni jest bardzo słaba. Letnie opony mogą sobie nie poradzić nawet na niewielkim wzniesieniu. Dlatego przed rozpoczęciem zimy, warto zrobić odpowiednie zakupy.

Jak wybrać opony zimowe?

W ofercie sklepów znajduje się wiele modeli w różnych rozmiarach, o odmiennych wzorach bieżnika. W jaki sposób wybrać odpowiednią oponę zimową? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? Oto nasze rady:

  • Rozmiar opony — ta wartość zależy od rozmiarów kół wykorzystywanych w pojeździe. Wybranie odpowiedniego rozmiaru jest kluczowe dla prawidłowej eksploatacji. Niedopasowany rozmiar opony sprawia problemy podczas jazdy, a w wielu przypadkach nie da się takich opon zamontować. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta. Rozmiar opony jest zapisany w postaci ciągu liczb i liter. Kolejne wartości czytane od lewej oznaczają: szerokość, wysokość profilu, typ konstrukcji, średnica felgi, indeks nośności oraz indeks prędkości.
  • Indeks nośności opony — określa on maksymalny nacisk, jaki wytrzyma pojedyncza opona w trakcie jazdy z najwyższą dopuszczalną prędkością w danym modelu pojazdu. Wybierając ogumienie na zimę, musisz pamiętać, że nie indeks nie może być niższy, niż zalecany.
  • Indeks prędkości opony — parametr ten oznaczany jest za pomocą litery V. To dopuszczalna maksymalna prędkość dla danego modelu. W tym przypadku można zastosować opony o mniejszej wartości, ale wówczas należy umieścić we wnętrzu samochodu naklejkę ostrzegawczą.
  • Średni przebieg pojazdu — wybierając zimowe opony, zwróć uwagę na średni przebieg Twojego auta. Jeśli jeździsz kilkanaście tysięcy kilometrów w roku, lepiej postaw na ogumienie klasy premium, które cechuje wysoka odporność na zużycie.
  • Teren jazdy — jeśli jeździsz głównie po mieście, z umiarkowanymi prędkościami, możesz zakupić opony, klasy średniej lub budżetowej. Z kolei, gdy jeździsz często po drogach nieodśnieżonych, lepszym wyborem będzie ogumienie klasy premium.

Czym jest bieżnik kierunkowy, symetryczny oraz asymetryczny?

Bieżnik ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy opony zimą. Podczas zakupu ogumienia należy zwrócić szczególną uwagę na ten element. Opony mogą posiadać trzy rodzaje bieżnika: kierunkowy, symetryczny oraz asymetryczny. Czym się różnią od siebie?

Bieżnik symetryczny jest najmniej zaawansowany technologicznie. Stosuje się go w oponach przeznaczonych dla aut małych, o niewielkiej mocy i niskim momencie obrotowym. Każda strona bieżnika ma taki sam kształt, więc można je założyć w dowolnej pozycji. Ten rodzaj opony może sprawdzić się w ruchu miejskim podczas jazdy z niewielką prędkością. Nie jest to powszechne rozwiązanie wśród modeli zimowych.

Opony z bieżnikiem asymetrycznym to dużo bardziej zaawansowane technologicznie ogumienie. Stanowią wyposażenie aut klasy premium. Zewnętrzna strona bieżnika jest twardsza oraz masywniejsza. Z kolei wewnętrzna część jest mocniej ponacinana, ma więcej rowków, dzięki czemu szybko odprowadza wodę oraz sprzyja szybkiemu ruszaniu, oraz hamowaniu. Bieżnik asymetryczny doskonale sobie radzi podczas jazdy z wyższą prędkością np. na autostradach.

Bieżnik kierunkowy można rozpoznać po jego ukształtowaniu, które przypomina literę „V” lub „U”. Często na boku opony można znaleźć strzałkę z dopiskiem „Rotation”. Zły montaż ogumienia doprowadzi do jego szybkiego zużycia. Opony z bieżnikiem kierunkowym bardzo dobrze odprowadzają wodę oraz błoto, dlatego to doskonałe rozwiązanie na okres zimowy, dla kierowców, którzy jeżdżą po rzadziej odśnieżanych trasach. Z uwagi na swoją skuteczność to najpowszechniejsze rozwiązanie wśród zimowych modeli opon.

Jak wybrać opony zimowe? — podsumowanie

Wybór opon zimowych nie jest łatwym zadaniem. Przed podjęciem decyzji o zakupie, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów. Nie spiesz się — od tego zależy bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka