czwartek, 3 listopada 2022 08:45

Jak naturalnie dbać o suchą cerę?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak naturalnie dbać o suchą cerę?

Wszystkie rodzaje cery wymagają szczególnej pielęgnacji. Tak też jest ze skórą suchą. I chociaż objawy jej przesuszenia często nie są tak widoczne jak oznaki skóry wrażliwej, tłustej lub mieszanej, wymaga ona również wiele uwagi. Wszystko po to, by uniknąć takich objawów jak egzema, łuszczenie się i przedwczesne pojawianie się głębokich zmarszczek. Jak naturalnie dbać o ten rodzaj cery? Sprawdź!

Jakie są cechy suchej cery?

Skóra sucha to ta, która ma bardzo specyficzne cechy, takie jak:

●        łuszczenie,

●        swędzenie,

●        matowy wygląd,

●        ziemisty kolor,

●        napięcie i uczucie ściągania,

●        pieczenie,

●        wrażliwość,

●        czerwone plamy,

●        głębokie zmarszczki,

●        w najpoważniejszych przypadkach nawet owrzodzenia.

Cera sucha wytwarza mniej sebum niż skóra normalna. Gruczoły łojowe nie produkują wystarczającej ilości płynów, by nawilżyć skórę i zapobiec utracie wody. Wpływa to na funkcję bariery lipidowej i nie chroni odpowiednio przed czynnikami zewnętrznymi. Brak nawilżenia twarzy powoduje napięcie, szorstkość, kruchość i przedwczesne starzenie się skóry. W ekstremalnych przypadkach mogą pojawić się pryszcze, łuszczenie, egzemy i swędzenie.

Jak rozpoznać, czy mam suchą skórę na twarzy?

Sucha skóra jest szorstka i napięta, łatwo się łuszczy. Często po umyciu twarzy odczuwane jest nieprzyjemne uczucie związane z jej „ściąganiem”. Cera sucha jest matowa i szara. Ma skłonność do pojawiania się przedwczesnych zmarszczek. Brak nawilżenia powoduje, że sucha skóra nie spełnia bariery ochronnej, jaką powinna mieć skóra właściwa.

Nie chroni się ona odpowiednio przed czynnikami zewnętrznymi, dlatego każde warunki pogodowe wpływają na cerę suchą, a słońce, zimno lub wiatr poważnie pogarszają jej odwodnienie. Z tego powodu rano po przebudzeniu i wieczorem przed pójściem spać niezbędne jest użycie odpowiedniego kosmetyku, który zadba o taką skórę. Nawilżający żel do mycia twarzy nie tylko oczyści ją z zanieczyszczeń, ale też pozostawi miękką w dotyku.

Jak naturalnie pielęgnować suchą cerę?

Ten typ skóry często jest podatny na czynniki zewnętrzne (na przykład gorące kąpiele) i wewnętrzne (zmiany hormonalne). Dlatego przy tego typu cerze zawsze trzeba szukać sposobu na zrównoważenie i zrekompensowanie braku natłuszczenia skóry, stosując na przykład nawilżający żel do mycia twarzy, który ten brak zastępuje.

Jeśli chcesz odpowiednio nawilżyć suchą skórę oraz zachować ją zdrową i promienną, musisz dostarczyć składniki odżywcze do wnętrza jej najgłębszych warstw. W ten sposób zrekompensujesz brak naturalnego sebum i ułatwisz zatrzymywanie wilgoci. Odżywianie naturalnymi składnikami roślinnymi zapewnia powstanie tej ochronnej tarczy, której skóra sucha nie jest w stanie sama wytworzyć.

Warto więc użyć kosmetyków, które w naturalny sposób przywracają cerze dobre samopoczucie i piękno. Ponieważ jest to cienka i delikatna skóra, produkt do oczyszczania musi być naprawdę delikatny. Żel nawilżający do twarzy, który dodatkowo dostarcza jej witamin, polifenoli i kwasów tłuszczowych oraz łagodzi podrażnienia, będzie idealny, by odbudować naskórek.

Czy sam nawilżający żel do twarzy wystarczy?

Etap oczyszczania należy zakończyć nałożeniem toniku. Ten kosmetyk odświeży suchą skórę, by odzyskała właściwe pH, i przygotowuje ją na przyjęcie dawki odżywienia w postaci kremu. Oprócz stosowania odpowiednich produktów do mycia trzeba pamiętać też o ochronie przesuszonej cery przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego należy stosować krem z filtrem o współczynniku ochrony powyżej 30 i nie zapominać o piciu co najmniej dwóch litrów wody dziennie.

W pielęgnacji cery suchej sprawdzi się też naturalna domowa maseczka. Do jej przygotowania potrzebny jest dojrzały banan i łyżka śmietanki 30%. Owoc należy dobrze ugnieść widelcem i wymieszać go ze śmietanką, aż utworzy się pasta. Taką masę nałóż na twarz i pozostaw na 15 minut, a następnie zmyj zimną wodą.

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne na cerę suchą mają na celu ją nawilżyć i zachować elastyczność skóry.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka