środa, 6 kwietnia 2022 13:51

Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Umiejętność oszczędzania przydaje się szczególnie w życiu dorosłym, jednak nabyć ją powinny nawet małe dzieci. Z perspektywy rodzica jest to dosyć trudne zadanie, gdyż najmłodsi nie zarabiają oraz nie ponoszą wydatków na swoje utrzymanie. Jak więc mądrze nauczyć dziecko oszczędzać?

Ekonomia dla najmłodszych

Z pojęciami ekonomicznymi dzieci mają pierwszy kontakt dosyć późno, gdyż zazwyczaj dopiero w szkole średniej, gdy uczą się podstaw przedsiębiorczości. Tymczasem zarówno pedagodzy, jak i ekonomiści są zdania, że dzieci warto zaznajamiać z podstawami ekonomii już od najmłodszych lat. Dobrze, aby dziecko wiedziało, skąd się bierze pieniądz i jaką ma realną wartość. W międzyczasie warto wprowadzać pojęcie oszczędzania - czym dokładnie jest oraz dlaczego ludzie gromadzą środki pieniężne, zamiast wyłącznie je wydawać. Rodzicom często wydaje się, że dzieci nie powinni mieć większej styczności z pieniędzmi, jednak nie jest to prawdą - pierwsze "kieszonkowe" mogą otrzymywać nawet przedszkolaki. Pobudza to w dzieciach przedsiębiorczość i naturalne zainteresowanie otaczającym je światem.

Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Chcąc nauczyć dziecko oszczędzania, prędzej czy później będziemy musieli zacząć wręczać mu pieniądze w formie kieszonkowego. Nie muszą być to duże kwoty - ważne, aby maluch uczył się za ich pomocą wartości pieniądza. Wbrew pozorom okazji do nauki oszczędzania jest całkiem sporo. Wystarczy, że maluch będzie chciał nową zabawkę, a wtedy możemy zaproponować jej zakup z własnych, odłożonych pieniędzy. Dziecko w ten sposób uczy się, że pewnych wydatków nie można sfinansować od razu - trzeba troszkę poczekać, aby uzbierać niezbędne środki. Co więcej, taka postawa pobudza w dzieciach przedsiębiorczość, bowiem niektórzy, chcąc szybciej pozyskać dodatkowe pieniądze, mogą zacząć na przykład pomagać w domu czy osiągać lepsze wyniki w nauce w zamian za większą ilość kieszonkowego.

Konto bankowe dla dziecka

Każde dziecko będzie musiało nauczyć się posługiwać nie tylko pieniądzem w formie papierowej, ale również elektronicznej. Dobrym rozwiązaniem będzie więc konto młodzieżowe, które można założyć nawet trzynastolatkowi. Więcej na temat tego, jak dokładnie funkcjonuje ten produkt bankowy, można przeczytać w serwisie moneycore. Dlaczego warto założyć dziecku konto młodzieżowe? Do zalet takiego rozwiązania zaliczamy między innymi:

  • możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych, a tym samym naukę kontrolowania wydatków, mających formę elektroniczną,
  • możliwość kontrolowania, na co dziecko wydaje pieniądze,
  • przekazywanie dziecku kiszonkowego w formie bezgotówkowej,
  • możliwość założenie dodatkowego subkonta oszczędnościowego.

Należy mieć na uwadze, że właścicielem konta młodzieżowego jest tak naprawdę rodzic bądź opiekun prawny, zatem ma on wgląd do wydatków, może również kontrolować wpływy na rachunek. Założenie dziecku konta bankowego może kształtować nie tylko umiejętność oszczędzania, ale również przyzwyczajać je do bankowości internetowej, z którą będzie miał wiele do czynienia w dorosłym życiu.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje