wtorek, 5 lipca 2022 09:52

Jak przygotować klimatyzację do sezonu?

Autor kal
Jak przygotować klimatyzację do sezonu?

Serwis klimatyzacji samochodowej to istotna sprawa, zwłaszcza przed wakacjami. A tegoroczne lato znów zapowiada się wyjątkowo upalne. Co do tego synoptycy nie mają nawet cienia wątpliwości. W Polsce temperatury mogą sięgnąć aż 40 stopni Celsjusza. To nie żarty. Dlatego przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się, jak przygotować klimatyzację do sezonu.

Przegląd klimatyzacji: od czego zacząć?

Zaskakująco wielu kierowców w Polsce lekceważy potrzebę prawidłowego serwisu klimatyzacji w swoich samochodach, co jest bardzo dużym błędem. Sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji jest jedną z pierwszych czynności, jakie powinno się wykonać przed sezonem. W drugiej kolejności warto zainteresować się elektroniką i upewnić się, że wszystko funkcjonuje prawidłowo.

Jakie są inne powody niedziałającej klimatyzacji?

Wówczas prawdopodobnym źródłem problemu jest fakt, że zaniedbałeś podstawowe czynności konserwacyjne klimatyzacji. Tak więc przynajmniej raz w roku, a już na pewno na początku okresu letniego, w Twoim aucie powinna nastąpić wymiana filtra kabinowego, zwanego również przeciwpyłkowym. Ta nazwa mówi sama za siebie. Filtr kabinowy służy bowiem do oczyszczenia powietrza zasysanego do środka kabiny samochodu. Dzięki temu pozbędziesz się pyłów z drogi, alergenów roślinnych czy innych, bardziej szkodliwych zanieczyszczeń.

Warto pamiętać o regularnej wymianie filtrów klimatyzacji. Zaniedbanie tej czynności może spowodować nagromadzenie się  mikroorganizmów, takich jak grzyby, pleśnie czy wirusy. Skutkiem tego  jest ryzyko wystąpienia zapaleń górnych dróg oddechowych, opryszczki, a także poważniejszych chorób, np. zapalenia opon mózgowych.

Wymianę czynnika chłodzącego także trzeba przeprowadzić przynajmniej raz w roku. Bez tego Twoja klimatyzacja po prostu nie spełni swojego podstawowego zadania, a więc nie będzie chłodzić w upalne dni. Korekta tego rodzaju zaniedbań to klucz do poprawnego funkcjonowania układu chłodzącego powietrza w aucie, ale uważaj – nie czekaj z tym na ostatnią chwilę. Chodzi o to, że zaraz przed wakacjami czynnik chłodzący jest na wagę złota i wielu kierowców spotyka się z sytuacją, w której ów czynnik został wykupiony i sklepy po prostu nie są w stanie obsłużyć wszystkich zainteresowanych.

Poza tym trzeba jeszcze przeprowadzić sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji. Różne drobiny czy kurz mogą skutkować zapchaniem systemu, w rezultacie czego nawiew nie będzie taki, jak się tego zazwyczaj oczekuje. Wówczas trzeba się przygotować do gruntownego czyszczenia klimatyzacji i gdy to już będzie gotowe, a w układzie znajdzie się świeżutki czynnik chłodzący i filtr kabinowy zacznie oczyszczać powietrze – możesz ruszać w trasę, choćby żar lał się z nieba. Widzisz już, na czym polega serwis klimatyzacji we własnym zakresie? To nie takie trudne, prawda?

Naprawa i fachowy serwis klimatyzacji

Nie zawsze jednak mamy czas, żeby pamiętać o regularnym serwisie klimatyzacji. W takim wypadku najlepiej od razu znaleźć porządny serwis klimatyzacji i tam załatwić temat. Siłą rzeczy fachowcy dokonają inspekcji spraw podstawowych, o których powiedzieliśmy powyżej i wymienią za ciebie filtry, wyczyszczą układ itd.

Kwestia naprawy klimatyzacji to już inna bajka. Gdy coś poważniejszego dzieje się z Twoim układem, doświadczony serwisant szybko to wychwyci i będzie mógł podjąć odpowiednie kroki. Warto mu zaufać. Konserwacja klimatyzacji to bowiem jedno, a rozbiórka i ponowny montaż elementów układu klimatyzacji – drugie.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka