czwartek, 12 września 2019 18:46

Jak sprowadzić samochód z USA

Autor Mateusz Łysik
Jak sprowadzić samochód z USA

Amerykański rynek motoryzacyjny jest bardzo atrakcyjny, szczególnie w przypadku samochodów luksusowych. W ostatnich latach sprowadzanie pojazdów zza Oceanu staje się coraz popularniejsze. Czy naprawdę warto kupować samochód aż tak daleko? Na co zwrócić uwagę decydując się na import ze Stanów?

Jak kupić samochód w USA?

Decydując się na sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych mamy dwie opcje. Po pierwsze, możemy pojechać tam osobiście - jest to oczywiście ciekawe rozwiązanie ze względów turystycznych, nie jest ono jednak najtańsze i wiąże się z koniecznością załatwienia wizy. Nie będziemy mieć niestety pewności, czy w trakcie krótkiej wycieczki uda się nam odnaleźć interesujący nas egzemplarz. Bez wątpienia największym plusem samodzielnych poszukiwań jest możliwość dokładnego obejrzenia i sprawdzenia wybranego pojazdu.

Kolejną możliwością sprowadzenia samochodu z Ameryki jest skorzystanie z usług polskiej firmy specjalizującej się w imporcie samochodów ze Stanów do Polski. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, a osoby świadczące takie usługi posiadają wiedzę i doświadczenie, dzięki którym import przebiegnie sprawnie i bez zbędnych niespodzianek. Koszt usługi sprowadzenia samochodu zależny jest od konkretnej firmy i wynosi średnio kilkaset dolarów. Dzięki skorzystaniu z tego typu usługi otrzymamy samochód pod drzwi w wyznaczonym przez siebie miejscu na terenie Polski a do nas samych należeć będzie wyłącznie załatwienie formalności rejestracyjnych a także przerobienie niektórych elementów pojazdu - głównie świateł, zgodnie z wymogami obowiązującymi w naszym kraju.

Samochód ze Stanów Zjednoczonych? Tylko z licytacji!

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest zakup na aukcjach internetowych, np. IAAI czy Copart. Pojazdy na takich licytacjach wystawiane są głównie przez firmy ubezpieczeniowe. Niestety, aby wziąć udział w licytacji należy być zarejestrowanym użytkownikiem portalu aukcyjnego. Istnieją dwa rozwiązania - możemy skorzystać z usług pośrednika, który weźmie za nas udział w licytacji lub udostępni specjalny kod umożliwiający nam samodzielne uczestnictwo w aukcji. Koszt takiej usługi wynosi około 100-200 dolarów. Zakup samochodu wystawionego na licytację przez firmę ubezpieczeniową jest szczególnie opłacalny, ponieważ nie został specjalnie przygotowany do sprzedaży i przedstawione są jego wszelkie wady i uszkodzenia. Sprowadzając taki lekko uszkodzony pojazd i naprawiając go w Polsce możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy w porównaniu do jego wartości krajowej.

Kurs dolara

Bardzo istotnym czynnikiem decydującym o opłacalności importu danego pojazdu jest aktualny kurs dolara, w momentach gdy kurs spada ilość samochodów sprowadzanych z USA rośnie kilkukrotnie. Najczęściej z USA sprowadzane są nowe samochody klasy premium oraz perełki wyszukane na aukcjach internetowych w bardzo niskich cenach. Rynek motoryzacyjny w Stanach Zjednoczonych jest ogromny, dzięki czemu łatwo o rabaty, okazje i upusty. Ponadto ubezpieczyciele często chcą pozbyć się uszkodzonych pojazdów za bezcen. W połączeniu z korzystnym kursem dolara jesteśmy w stanie stać się posiadaczami wymarzonego samochodu w niezwykle atrakcyjnej cenie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą fastserv.pl - warsztatem samochodowym z Poznania.
Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka