środa, 10 stycznia 2024 15:30

Jak sprzedać działkę budowlaną?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak sprzedać działkę budowlaną?

Działki budowlane sprzedają się obecnie bardzo łatwo. Jest jednak kilka czynników decydujących o kwocie, jaką możemy otrzymać oraz o tym, jak szybko uda nam się znaleźć kupującego i sfinalizować całą transakcję. Jak się przygotować i o czym pamiętać wystawiając działkę na sprzedaż?

Od czego zależy wartość działki?

Na atrakcyjność działki wpływa kilka czynników. Dla wielu nabywców najistotniejsze jest jej położenie. Większość szuka uroczej i spokojnej okolicy z dala od zgiełku i uciążliwego sąsiedztwa, ale z dobrym dojazdem do miasta, centrum handlowego czy popularnych lokali usługowych.

Jeśli dodatkowo grunt będzie średniej wielkości parcelą o foremnym kształcie zbliżonym do kwadratu lub prostokąta, to działka będzie w sferze zainteresowań większości kupujących. A gdy grunt będzie przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną, nie pozostanie nam nic innego, jak tylko ogłosić casting na przyszłego właściciela i wybrać tego kupującego, który zaoferuje nam najwięcej.

Co powinniśmy jednak zrobić, gdy nie jesteśmy właścicielami idealnej działki, która jest marzeniem każdego, kto planuje wybudować dom? Przygotowując się odpowiednio do sprzedaży, możemy uzyskać satysfakcjonującą nas kwotę i bez problemu przejść przez cały proces.

Jak się przygotować do sprzedaży działki?

Myśląc o sprzedaży działki, pierwszym krokiem powinno być uregulowanie jej stanu prawnego. Jeśli grunt został odziedziczony, należy najpierw przeprowadzić cały proces spadkowy, aby jednoznacznie określić, kto jest jego właścicielem.

W przypadku dużych działek warto dokonać podziału na mniejsze. Przy okazji wytyczania nowych granic trzeba zaplanować dojazd do każdej z działek. Co prawda poniesiemy koszty związane z usługami geodety, ale mniejszy grunt, o powierzchni optymalnej pod zabudowę jednorodzinną będzie bardziej atrakcyjny. Szybciej znajdziemy kupca, a wyższa cena pozwoli odzyskać nam poniesione koszty.

Wartość nieruchomości podniesiemy dodatkowo, doprowadzając do granicy działki niezbędne media: wodę, prąd, ewentualnie kanalizację, gaz i internet.

Jeśli działka nie jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), powinniśmy wystąpić do urzędu gminy o Warunki Zabudowy, które określają, co można wybudować na działce.

Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie wszystkich dokumentów, które będą interesować kupującego i będą potrzebne do przeprowadzenia transakcji. Powinniśmy mieć akt własności lub inny dokument potwierdzający prawo własności gruntu, wypis i wyrys z rejestru gruntów, MPZP lub warunki zabudowy oraz numer księgi wieczystej. Dostęp do ksiąg wieczystych jest bezpłatny, a aktualny stan możemy sprawdzić przez internet.

Można również zlecić przygotowanie wyceny. Operat szacunkowy przygotowany przez rzeczoznawcę majątkowego określi, jaka jest rynkowa wartość naszej działki na podstawie cen transakcyjnych podobnych nieruchomości. Dane z wyceny ułatwią nam określenie ceny, jaką powinniśmy zaproponować, wystawiając ogłoszenie. Dokument taki będzie wartościowy również dla kupujących. Koszt przygotowania wyceny to kilkaset złotych.

Atrakcyjne ogłoszenie o dużym zasięgu

Mając już komplet informacji o naszym gruncie, możemy przygotować ogłoszenie. Powinniśmy w nim szczegółowo przedstawić nieruchomość, którą sprzedajemy, opisując jej walory. Koniecznie trzeba podać dokładną lokalizację, powierzchnię oraz rodzaj gruntu. Cena powinna być wyższa od tej, której faktycznie oczekujemy, aby mieć przestrzeń na negocjację z kupującym. Nie może ona jednak znacząco odbiegać od cen podobnych działek, aby od razu nie zniechęcić potencjalnych nabywców.

Do ogłoszenia musimy dodać atrakcyjne zdjęcia, zrobione w porze dnia, kiedy grunt będzie wyglądać najlepiej. Przed sesją zdjęciową trzeba działkę uprzątnąć, pozbywając się śmieci, chaszczy i innych przedmiotów, które nie powinny się na niej znajdować. Jeśli działka oferuje ciekawy widok, warto zdjęcia zrobić w taki sposób, aby pokazać krajobraz, który będzie mógł podziwiać przyszły właściciel.

Ogłoszenia warto zamieścić w najpopularniejszych serwisach internetowych, gwarantujący dostęp do ogłoszenia szerokiej rzeszy kupujących. Dobrym miejscem z ogłoszeniami działek w małopolskim jest strona https://malopolskie.nieruchomosci-online.pl/dzialki,sprzedaz/.

Warto przy tym pamiętać, że część serwisów może pobierać opłaty za publikację ogłoszenia, albo jego promocję, czyli wyróżnienie spośród setek innych. Dobrym rozwiązaniem może być też umieszczenie tradycyjnych ogłoszeń na działce oraz w centrum wsi lub miejscowości. W ten sposób możemy dotrzeć do nabywców z sąsiedztwa.

Pomoc specjalisty

Jeśli nie mamy czasu zajmować się formalnościami, samemu gromadzić dokumentów, szykować ogłoszenia i dbać o jego zasięgi, możemy skorzystać z pomocy specjalisty w obrocie nieruchomościami. Wsparcie eksperta, który zna rynek i potrzeby kupujących pozwoli nam zaoszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić na poszukiwanie zainteresowanych osób i prezentowanie nieruchomości. Pomoc pośrednika często pozwala również uzyskać wyższą cenę, dzięki dotarciu do większej liczby lepiej dopasowanych odbiorców. Trzeba jednak pamiętać, że współpraca z pośrednikiem może być płatna.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka