wtorek, 8 lipca 2025 07:16, aktualizacja 5 godzin temu

Ponad 2200 interwencji strażaków. Katastrofalne skutki burz w Polsce i Małopolsce

Autor Marzena Gitler
Ponad 2200 interwencji strażaków. Katastrofalne skutki burz w Polsce i Małopolsce

Cztery osoby ranne, 2200 interwencji straży pożarnej, zerwane dach i połamane drzewa — tak wygląda bilans kataklizmu, który wczoraj przetoczył się przez południowo-wschodnią Polskę. Dużo strat odnotowano też w Małopolsce.

Na pierwszej linii frontu strażacy

Gwałtowne burze, które 7 lipca 2025 roku przetoczyły się nad południowo-wschodnią Polską, wyrządziły znaczne szkody.  Strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej interweniowali tego dnia ponad 2200 razy, usuwając skutki ulew, silnego wiatru i wyładowań atmosferycznych.

  • Podkarpackie – 1200
  • Małopolskie – 500
  • Lubelskie – 300

Główne działania dotyczyły:

  • usuwania powalonych drzew
  • zabezpieczania zerwanych dachów
  • wypompowywania wody z posesji
  • pomocy osobom poszkodowanym

⚠️ Ponad 2️⃣2️⃣0️⃣0️⃣ interwencji strażaków PSP – bilans gwałtownych burz nad Polską 📅 7 lipca 2025 r. przez...

Opublikowany przez Państwowa Straż Pożarna Poniedziałek, 7 lipca 2025

Czterech rannych, zniszczenia w lubelskim i na a Podkarpaciu

Największe szkody wczorajsze burze przyniosły w województwie podkarpackim, gdzie uszkodzonych zostało 195 dachów. Strażacy z powiatów łańcuckiego, krośnieńskiego i przeworskiego – każdy z nich notujący ponad 150 zgłoszeń – nieprzerwanie usuwali skutki nawałnic. Pomocy medycznej wymagały tam cztery osoby, poszkodowane m.in. przez uderzenie pioruna oraz zerwane linie energetyczne. W Łańcucie zorganizowano sztab kryzysowy pod dowództwem wiceszefa PSP, nadbryg. Pawła Frysztaka, w akcjach ratunkowych brało udział blisko 800 strażaków.

W województwie lubelskim najwięcej interwencji odnotowano w powiatach hrubieszowskim (81 zgłoszeń), biłgorajskim (41) i zamojskim (33). Łącznie uszkodzonych zostało 28 dachów, a działania strażaków skupiały się przede wszystkim na wypompowywaniu wody i usuwaniu połamanych drzew.

500 interwencji w Małopolsce. Najtrudniej w Brzesku i Bochni

W Małopolsce strażacy interweniowali już ponad 500 razy, z czego najwięcej zgłoszeń napłynęło z powiatów brzeskiego (ok. 170) oraz bocheńskiego (ponad 140). To właśnie w tych miejscach burze wyrządziły największe szkody.

Zerwane dachy kościoła i szkoły

W Brzesku nawałnica uszkodziła dach kościoła, zrywając około 60 metrów kwadratowych pokrycia. W Nieszkowicach Wielkich w powiecie bocheńskim burza zerwała dach szkoły – uszkodzona została powierzchnia ponad 100 m². W jednym z domów mieszkalnych wiatr zerwał dach, a pięć osób musiało trafić pod opiekę służb ratunkowych.

  • Zobacz też:
Załamanie pogody w Małopolsce. Setki interwencji strażaków
Potężne burzę, które przechodzą przez Małopolskę w poniedziałkowe popołudnie (7 lipca), zostawiają po sobie krajobraz zniszczeń.

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć.

Ewakuacja harcerzy w lesie

Niebezpieczna sytuacja miała miejsce również w lasach Nadleśnictwa Brzesko, gdzie w wyniku silnego wiatru ewakuowano obóz harcerski. Młodzież została bezpiecznie przeniesiona do pobliskiej szkoły. O powrocie dzieci na teren obozowiska zdecyduje ponowna ocena stanu bezpieczeństwa.

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć.

Zniszczenia w lasach

Leśnicy z Nadleśnictwa Brzesko i Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska informują o licznych wywrotach i złamaniach drzew, które tarasują drogi leśne i zagrażają przechodniom. W koronach nadal mogą wisieć nadłamane konary, które w każdej chwili mogą spaść. Służby apelują, by nie wchodzić do lasu, jeśli nie jest to konieczne.

🌪️ Trudne warunki pogodowe – leśnicy monitorują sytuację w lasach 🌲 Przez Polskę przechodzą silne burze i wichury....

Opublikowany przez Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie Poniedziałek, 7 lipca 2025

Niemal 19 tysięcy odbiorców bez prądu

W Małopolsce skutki burz były dotkliwe również dla energetyki. Bez prądu pozostaje około 19 tysięcy gospodarstw domowych, a służby energetyczne nieprzerwanie pracują nad usuwaniem awarii. Trwa również szacowanie strat i zabezpieczanie budynków.

Wojewoda reaguje: nowe alerty i sztab kryzysowy

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zwołał już w poniedziałek posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a kolejne zaplanowano na poniedziałek, 8 lipca, na godzinę 11:00. W związku z prognozami dotyczącymi kolejnych burz i nawalnych opadów deszczu wojewoda wystąpił o nadanie alertów meteorologicznych dla całego regionu.

Opublikowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki Poniedziałek, 7 lipca 2025

Alerty i ostrzeżenia: nadchodzą kolejne burze

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert SMS do mieszkańców 10 województw – głównie południowych i centralnych – z ostrzeżeniem o intensywnych opadach, możliwych podtopieniach oraz niebezpiecznych warunkach pogodowych w dniach 8–10 lipca. W części województwa małopolskiego już ostrzeżenia zostały podniesione do najwyższego – trzeciego stopnia.

  • Zobacz:
Pogoda 8 lipca 2025: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Podhale, Oświęcim
Prognoza pogody 8 lipca 2025. Ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu i burzami. Sprawdź pogodę dla Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza i Podhala.

Wojewoda Klęczar zapewnił, że jednostki ratowniczo-gaśnicze oraz wojewódzkie magazyny przeciwpowodziowe są w pełnej gotowości. – „Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządami, a stany wód w rzekach w regionie są niskie lub średnie. Zbiorniki są gotowe do przyjęcia dużych ilości wody” – podkreślił.

Na podtopienia gotowy jest też Kraków. Prezydent Aleksander Miszalski już wczoraj wprowadził całodobowy dyżur Centrum Zarządzania Kryzysowego dla mieszkańców i otworzył magazyny powodziowe z workami z piaskiem i innym niezbędnym sprzętem.

  • Zobacz:
Niż genueński nad Krakowem. “Przygotowujemy się na wariant krytyczny”
Kraków przygotowuje się na ulewy i podtopienia. “Przygotowujemy się na wariant krytyczny” - poinformował prezydent Aleksander Miszalski.
Obserwuj nas w Google News

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka