środa, 9 września 2020 10:57

Jak sterylizować butelki dla dzieci?

Autor Głos 24
Jak sterylizować butelki dla dzieci?

W pierwszych miesiącach życia każdego dziecka niezwykle duże znaczenie ma zachowanie najwyższych standardów w zakresie higieny. Dotyczy to w szczególności butelek przeznaczonych do karmienia malucha mlekiem. Powinny być one przede wszystkim dokładnie wysterylizowane, bo w przeciwnym razie narażamy niemowlę na różnego rodzaju problemy zdrowotne - m.in. silny ból brzuszka, biegunkę, pleśniawkę, stan zapalny jamy brzusznej czy uciążliwą niestrawność.

Częstotliwość i odpowiednie przygotowanie odgrywa istotną rolę

Butelki muszą być regularnie sterylizowane dlatego, że niemowlę posiada niedostatecznie dojrzały układ odpornościowy, a przez to jest szczególnie podatne na groźne choroby oraz infekcje. I właśnie dlatego na pomoc przychodzi nam sterylizator do butelek.

Pamiętajmy o tym, że nawet niepozorne drobnoustroje mogą stanowić dla delikatnego organizmu naszego maluszka duże zagrożenie. Zalecane jest zwłaszcza mycie butelki gorącą wodą po jej każdorazowym użytku (koniecznie z wykorzystaniem dedykowanego preparatu), natomiast kompleksowa sterylizacja powinna być przeprowadzana minimum raz na kilka karmień. Oczywiście w przypadku przeziębienia dziecka wskazane jest zwiększenie tej częstotliwości.

Dodajmy, że całkiem spore znaczenie ma właściwe przygotowanie butelki do procesu sterylizacji. Polega ono na jej precyzyjnym przepłukaniu ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem środka myjącego, a następnie oczyszczeniu wnętrza miękką szczoteczką. Pozwoli to pozbyć się tłustego osadu po mleku, w którym zazwyczaj gromadzą się szkodliwe bakterie i grzyby.

Kilka skutecznych, w pełni bezpiecznych metod

Najprostszym, najtańszym oraz najczęściej praktykowanym sposobem na wysterylizowanie butelki dla dziecka jest włożenie jej wraz ze smoczkiem do garnka z wrzącą wodą i gotowanie przez około 5 minut. Kluczowy warunek to posiadanie produktu wykonanego z materiału odpornego na bardzo wysoką temperaturę.

W ostatnich latach popularna jest również sterylizacja parowa w nowoczesnym urządzeniu elektrycznym albo mikrofalowym. Proces ten nie jest nadmiernie skomplikowany i opiera się na wsadzeniu butelki do specjalnego pojemnika, nalaniu konkretnej ilości wody (według zaleceń producenta) oraz umieszczeniu całości w wybranej konstrukcji.

Stosunkowo dużym powodzeniem wśród młodych matek cieszy się ponadto sterylizacja chemiczna za pomocą rozpuszczalnych tabletek i płynów. W tym przypadku wystarczy wrzucić lub wlać taki środek do naczynia z chłodną wodą, włożyć stosowne akcesoria i odczekać co najmniej pół godziny. Po tym czasie mamy pewność, że są wystarczająco jałowe i gotowe do użytku.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o innowacyjnej metodzie, która nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona w naszym kraju, choć na zachodzie znana od dobrych paru lat. Mowa tutaj o tzw. sterylizacji na sucho przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu emitującego promieniowanie ultrafioletowe. Niszczy ono doszczętnie wszelkie mikroorganizmy, w związku z czym ryzyko zagrożenia zdrowia malucha zostaje całkowicie wyeliminowane. Wszystkie opisane powyżej sposoby są uznawane za efektywne.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje