środa, 8 grudnia 2021 13:44

Jak stomatolog usuwa kamień

Autor Artykuł sponsorowany
Jak stomatolog usuwa kamień

Kamień nazębny jest sprzyjającym środowiskiem do gromadzenia się i przebywania wszelkiego rodzaju bakterii. Przez niego stwarzane są warunki do rozwoju stanów zapalnych w obszarze tkanek przyzębia i dziąseł. Skutkuje to oczywiście dolegliwościami bólowymi. Złogi kamienia doprowadzają również do przebarwień, przez co pogarsza się wygląd zębów. Całej sytuacji można zapobiec poprzez wykonanie zabiegu usuwającego kamień nazębny.

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny stanowi mieszankę pozostałości jedzenia, bakterii i soli mineralnych. Do jego powstania dochodzi przez zaniedbania higieniczne. Według stomatologów zaczyna się on odkładać na powierzchni zębów, już po 48 godzinach od ostatniego szczotkowania. Nieregularne mycie zębów zwiększa prawdopodobieństwo odkładania się kamienia. Pojawia się on głównie po wewnętrznej stronie, między zębami oraz wzdłuż dziąseł. Osad wpływa szkodliwie na stan szkliwa, a ponadto skutkuje powstaniem próchnicy. Nie dbanie o higienę jamy ustnej sprawia, iż osad zaczyna szybko rozprzestrzeniać się na wszystkie zęby. Przez niego możemy zmagać się z infekcjami jamy ustnej oraz nieświeżym oddechem.

Jak stomatolog usuwa kamień?

Istnieje parę metod usuwania kamienia nazębnego. Najbardziej popularną jest skaling, czyli usuwanie osadu przy użyciu ultradźwięków. Dentysta używa do tego celu ultradźwiękowy skaler, który kruszy kamień i odrywa go od powierzchni zębów. Co ważne, metoda ta nie powoduje dolegliwości bólowych. Podczas niej możemy jedynie odczuć pewien dyskomfort. Czas trwania skalingu zależy w dużej mierze od danego pacjenta i skali jego problemu z kamieniem. Przeważnie stomatologowi zajmuje ok. 30-60 minut, aby móc pozbyć się całego nagromadzonego osadu. Skaler jest w stanie pracować jednakowo naddziąsłowo i poddziąsłowo.

W jaki sposób stomatolog usuwa kamień położony głębiej? W takim przypadku sprawdzi się kiretaż, a więc czyszczenie kieszonek poddziąsłowych. Aby dostać się jeszcze głębiej, dentysta może zdecydować się na nacinanie dziąseł przy znieczuleniu miejscowym. Wraz z zabiegiem usunięcia kamienia nazębnego stosuje się czasem polerowanie, piaskowanie czy fluoryzację zębów. Inną metodą eliminacji osadu z powierzchni zębów jest usuwanie laserowe, chemiczne, tudzież mechaniczne (przy użyciu narzędzi dentystycznych). Co ważne, raz na rok w ramach NFZ można wykonać taki zabieg całkowicie darmowo. Cena usuwania kamienia nazębnego różni się w poszczególnych klinikach. Zależy w dużej mierze od jego ilości. Może ona wahać się od 100 do nawet kilkuset złotych.

Co jaki czas warto wykonać zabieg usuwania kamienia nazębnego?

Aby móc zachować swoje uzębienie w pełnym zdrowiu i doskonałej kondycji, należy regularnie kontrolować je podczas wizyty u dentysty. Do stomatologa powinno uczęszczać się na kontrolę minimum raz w ciągu roku. Specjalista ustali optymalne przerwy pomiędzy danymi zabiegami usuwania kamienia nazębnego. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu zależy w dużej mierze od pewnych czynników, takich jak:

  • dieta- częste picie kawy, herbaty czy palenie papierosów wpływa negatywnie na stan naszego uzębienia, doprowadzając do jego przebarwień,
  • codzienna higiena jamy ustnej - kamień zlokalizowany jest przede wszystkim w miejscu, gdzie nie można się go skutecznie pozbyć szczoteczką. Regularne mycie zębów pomoże jednak skutecznie wyeliminować go ze znacznej powierzchni zębów,
  • wiek- podatność na odkładanie się złogów kamienia nazębnego wzrasta wraz z naszym wiekiem,
  • choroby- osobom zmagającym się z zapaleniem przyzębia czy też innymi schorzeniami zębów, poleca się częstsze usuwania kamienia nazębnego (5-6 raz na rok),
  • uwarunkowania genetyczne.

Najczęściej skaling przeprowadzany jest raz lub dwa razy do roku, jednakże lekarz może zalecić częstsze jego wykonywanie.

Skaling - przeciwwskazania

Skaling jest zabiegiem określanym jako nieinwazyjny. Jest on bezpieczny i nie wpływa w żaden sposób na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Pomimo tego, znanych jest kilka przeciwwskazań co do jego zastosowania. Wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu usuwania kamienia nazębnego wymienia się głównie owrzodzenia śluzówki, jak i infekcje jamy ustnej. Należy również pamiętać, iż osoby cierpiące na astmę, problemy z sercem czy oddychaniem muszą najpierw skonsultować zabieg skalingu z lekarzem. Co ważne, kobiety w ciąży również mogą udać się na zabieg skalingu, jednakże najlepiej w drugim trymestrze.

Dlaczego usuwanie kamienia nazębnego jest tak ważne?

Regularne pozbywanie się osadu jest niezwykle ważne. Nie chodzi tutaj jedynie o względy estetyczne, chociaż one są również istotne. Skutki zalegania kamienia na zębach są bardzo poważne. Obecność osadu prowadzi do rozwoju próchnicy i pojawienia się kolejnych ubytków. Oprócz tego zęby stają się nadwrażliwe, a dziąsła mogą zacząć krwawić. Kamień nazębny prowadzi też do paradontozy. Po usunięciu przez stomatologa zalegającego kamienia zęby stają się jaśniejsze i gładsze. Polepsza się ich estetyka, ale także znika problem nieświeżego oddechu, który jest bardzo uciążliwy dla całego otoczenia pacjenta.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka