piątek, 5 marca 2021 08:50

Jak ważny jest katalizator w pojeździe?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak ważny jest katalizator w pojeździe?

Wszyscy chcemy dbać o środowisko. Razem z rosnącą popularnością samochodów elektrycznych należy wciąż pamiętać o sprawności naszych spalinowych pojazdów. Układ wydechowy w tych maszynach zajmuje się odprowadzaniem spalin, a jedna z jego części — katalizator — jest odpowiedzialna za ich filtrację.

Funkcjonalny katalizator jest niezbędną częścią w każdym samochodzie spalinowym, a jego brak wiąże się z konsekwencjami prawnymi.

Co to jest katalizator?

Reaktor kataliczny (potocznie nazywany katalizator) ma za zadanie chronić otoczenie przed szkodliwymi substancjami powstającymi przy pracy silnika. Jest to puszka wypełniona strukturą przypominającą plaster miodu. To właśnie ta struktura jest w stanie powstrzymać tlenki węgla, azotu i węglowodory towarzyszące procesowi spalania. Znajdujące się w środku metale szlachetne (platyna, rod, pallad) sprawiają, że jest to jeden z najcenniejszych elementów każdego auta.

Czy można te metale szlachetne wydobyć z katalizatora?

Odzyskanie metali szlachetnych z katalizatora jest możliwe przy użyciu mieszaniny utleniającej. Nie jest to jednak metoda bezstratna, gdyż wewnątrz struktury elementu znajdują się tlenki aluminium utrudniające wydobycie platyny.

Kilkukrotne wymycie katalizatora wspomnianą mieszanką doprowadzi do pozyskania większej ilości surowca, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a wydobycie całości platyny z elementu jest niemożliwe.

Jak rozpoznać problemy z naszym katalizatorem?

Zapalona kontrolka odnośnie do sprawdzenia silnika jest pierwszą rzeczą, która wpadnie nam w oko. Towarzyszące jej niepokojące dźwięki dochodzące z wnętrza katalizatora, połączone ze spadkiem mocy to dobre wskazówki do stwierdzenia, że z naszym katalizatorem jest problem.

Mimo że jest zaprojektowany do przetrwania ponad 200000 km, krótkie dystanse prowadzą do nadwyrężenia elementu. Jest to związane ze słabym rozgrzaniem silnika i dostarczeniu katalizatorowi nietypowej mieszanki. Resztki niespożytkowanego paliwa są w stanie w nim zapłonąć, co jeszcze bardziej obniża jego wytrzymałość.

Pracujący w wysokich temperaturach element jest podatny na szybkie zmiany temperatury. Nagłe oblanie zimną wodą może doprowadzić do trwałego uszkodzenia. Niewłaściwie zamontowana instalacja LPG może spowodować zapchanie katalizatora.

Co się stanie, jeśli zdemontuję katalizator?

Zwiększenie mocy silnika oraz wydolności układu wydechowego jest możliwe przez demontaż katalizatora, jednak wiąże się to z możliwością przegrzania silnika, łamania prawa, i pozbawienia pojazdu możliwości udziału w ruchu drogowym. Jeśli sonda lambda wykryje brak katalizatora, może wymusić wprowadzenie silnika w tryb awaryjny, co wiąże się z kolejnymi nieprzyjemnościami. Pojazd bez katalizatora jest bardzo toksyczny dla otoczenia.

Gdzie mogę kupić katalizator, jeśli mój poprzedni uległ awarii?

Jednym z najlepszych miejsc na pozyskanie używanego katalizatora w dobrej cenie jest strona https://autocatalystmarket.com/pl/pl. Wszyscy użytkownicy samochodów marki Subaru powinni rzucić na nią okiem, gdyż posiada ona konkurencyjny cennik katalizatorów Subaru.

Co, jeśli chcę sprzedać swój używany katalizator?

Można tego dokonać na wyżej wymienionej stronie. Kontaktując się bezpośrednio z serwisem, można dostać jedną z najlepszych ofert na rynku.Jeśli masz część, której chcesz się pozbyć, trudno o lepsze miejsce w sieci.

Katalizator jest jednym z najważniejszych elementów w samochodzie. Dba o to by praca silnika przebiegała bezawaryjnie, a zawarte w nim metal szlachetne chronią otoczenie od szkodliwych substancji. Jest w stanie wytrzymać wiele kilometrów bezustannej pracy, aby nasze środowisko nie ulegało pogorszeniu. Zakup używanych części może również tą ochronę środowiska wspomóc.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje