piątek, 17 kwietnia 2020 07:02

Jak widzi kot?

Autor Głos 24
Jak widzi kot?

Koty to bardzo tajemnicze stworzenia. Chodzą własnymi ścieżkami i dlatego przez wielu ludzi uważane są za największych indywidualistów w zwierzęcym świecie. A czy zastanawialiście się kiedyś, jak widzi kot? Tym bardzo ciekawym zagadnieniem zainteresowali się naukowcy. Oto odpowiedź na to nurtujące pytanie.

  1. Czy koty widzą w ciemnościach?
  2. Czy koty widzą barwy?
  3. Z jakiej odległości koty dostrzegają przedmioty?

Czy koty widzą w ciemnościach?

Dla większości osób koty to zwierzęta stworzone do tego, aby z łatwością poruszać się w ciemnościach. Różne rasy kotów mają rzeczywiście zdolność lepszego radzenia sobie w ciemnym otoczeniu lepiej niż człowiek. Jednak żeby normalnie funkcjonować w nocy, koty potrzebują chociaż minimalnej ilości światła. Kocie oczy posiadają znacznie więcej specjalnych pręcików i to właśnie one zwiększają możliwość dobrego widzenia w ciemności. Dzięki nim koty potrafią szybko zarejestrować ruch i jego kierunek. Właśnie to sprawia, że te drapieżniki są takimi dobrymi myśliwymi. Oko kota zostało także wyposażone w specjalną błonę odblaskową (tapetum lucidum). Organ ten pozwala kotom wykorzystać każdy promień światła. Właśnie ten element kociego oka sprawia, że ich oczy w ciemności tak niesamowicie świecą. Dodatkowo na lepsze widzenie w nocy wpływa także eliptyczny kształt źrenicy.

Czy koty widzą barwy?

A czy koty widzą kolory tak samo jak ludzie? Zacznijmy od tego, że koty nie widzą barwy czerwonej. Paleta barw, jaką widzą koty, to odcienie niebieskości, zieleni oraz żółci. Pręciki, o których już wyżej wspomnieliśmy, pozwalają natomiast na bardzo dobre widzenie czerni i bieli nawet przy minimalnej ilości światła. Co sprawia, że koty dostrzegają ograniczoną ilość kolorów? Odpowiada za to mniejsza liczba fotoreceptorów. Ludzkie oko ma ich znacznie więcej. Dlatego paleta barw, jaką widzi człowiek, jest bogatsza.

Z jakiej odległości koty dostrzegają przedmioty?

Pole widzenia kota jest szersze niż człowieka: kot - 200 stopni, człowiek - 180 stopni. Odległość, z jakiej drapieżniki zobaczą swoją zdobycz to najwyżej 6 metrów. Ludzkie oko przystosowane jest do tego, aby ujrzeć przedmioty oddalone nawet od 30 do 60 metrów. Powyższe informacje dotyczą każdego kota. Nie ma znaczenia rasa drapieżnika. Kot z rodowodem będzie miał takie same cechy jak zwykły dachowiec. Oko naszego domowego pupila działa na tych samych zasadach, co oko kota wolno żyjącego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych niesamowitych zwierzętach, to zapraszamy na stronę: abc-kot.pl.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje