środa, 8 lipca 2020 14:42

Jak wybrać tapetę do naszego pomieszczenia

Autor Głos 24
Jak wybrać tapetę do naszego pomieszczenia

Tapety na ścianę były modne wiele lat temu, by później na jakiś czas zniknąć z ust projektantów wnętrz. Teraz powracają do łask, a na ich wybór decyduje się coraz więcej osób. Nie mają one łatwego zadania - na rynku bowiem jest mnóstwo ich rodzajów, a każdy z nich spełnia inne założenia i pasuje do innych rodzajów pomieszczeń. Na który z nich się zatem zdecydować, by ten w pełni pasował do naszych oczekiwań i wymagań?

Tapeta na ścianę a pomieszczenie docelowe

Wiele do powiedzenia przy wyborze ma pomieszczenie, w którym ma się znaleźć tapeta. To ono często definiuje to, jaki wzór ostatecznie wybierzemy i to ono sprawia, że musimy zdecydować się na rodzaj o odpowiednich właściwościach.

  • Tapety do łazienki - tego typu tapety muszą być odporne na działanie wilgoci i kontakt z wodą, które są w tym pomieszczeniu nieuniknione. Z tego powodu najczęściej sięga się tu po te wykonane z włókna szklanego lub winylowe.
  • Tapety do salonu - w salonie zazwyczaj możemy sobie pozwolić na więcej. Ostatnimi czasy ogromną popularnością właśnie pod kątem tego pomieszczenia cieszą się fototapety, na przykład takie z motywem półek z książkami firmy Rasch. Odpowiednio dobrane, są w stanie sprawić, że salon będzie miejscem przytulnym, ciekawym, inspirującym. Wszystko zależy od naszych potrzeb i planów z nim związanych. Nie musimy tapetować całej ściany - tapety, albo też wspomniane fototapety, doskonale współgrają z farbami. Nic nie stoi więc na przeszkodzie w tym, by w umiejętny sposób pokryć nimi tylko jedną część naszego pomieszczenia.
  • Tapety do kuchni - tapety, które kupujemy do tego typu pomieszczenia, jednego z najbardziej eksploatowanych w całym domu czy mieszkaniu, muszą być wytrzymałe. Sprawdzą się tutaj tapety z włókna szklanego i winylu, najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne (w tym zalanie wodą czy nawet przypalenie), ale i na wilgoć czy działanie wysokiej temperatury - a te są częste właśnie w tym pomieszczeniu. Warto postawić na tapetę zabezpieczoną warstwą teflonu, który uchroni ją przed zarysowaniami czy rozerwaniem. Liczy się tu również to, aby tapeta była łatwa w utrzymaniu czystości.
  • Tapety do sypialni - tutaj mamy zdecydowanie największą swobodę, jeżeli chodzi o materiał wykonania tapety. Jako że w sypialni nie jest ona za bardzo narażona na uszkodzenia mechaniczne czy kontakt z wilgocią, możemy postawić również na takie, które nie cechują się olbrzymią wytrzymałością - w końcu nie ona jest tutaj priorytetem. Skupić powinniśmy się raczej na wzorze, wybierając taki, który uczyni spanie przyjemniejszym i spokojniejszym.

Tapety na nierównych powierzchniach

Jedną z największych zalet tapet, które znajdziemy chociażby w sklepie internetowym z tapetami, w szczególności przy porównywaniu ich ze zwykłą farbą, jest możliwość niwelowania nierówności i wad podłoża, na które trafiają. Niektóre tapety są podklejane warstwą fizeliny, która doskonale sprawdza się pod tym właśnie kątem, zmuszając nas do nałożenia kleju jedynie na ścianę. Wybór tego typu tapet pozwala nam zaoszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić wyrównywaniu ścian, a przy okazji pozwala osiągnąć zamierzony przez nas efekt - bez konieczności pójścia na kompromisy.

Wzory tapet - na który z nich się zdecydować?

Współcześnie najmodniejsze są tapety ścienne tapety-scienne.com.pl/ o bardzo delikatnych wzorach, najczęściej jednobarwne, które nie przyciągają do siebie wzroku, a pełnią rolę aranżacyjnego dopełnienia. Tego typu tapety niczego nie narzucają, nie męczą wzroku i sprawiają, że każdy mebel i element otoczenia do nich pasuje. Ludzie uwielbiają przełamywać jednostajność tego typu delikatnych tapet poprzez stosowanie czy to fototapet, czy też bardziej odważnych ich wzorów na jednej ścianie, najczęściej tej najbardziej odsłoniętej. Pozyskany w ten sposób kontrast można wykorzystać na swoją korzyść, czyniąc pomieszczenie jeszcze ciekawszym. Wybór wzoru tapety powinien być jednak uwarunkowany planowaną aranżacją, ale też rodzajem i wielkością pomieszczenia - w sypialni na przykład chętniej stawia się na odcienie pastelowe, które nie męczą wzroku, z dyskrecją tworząc nastrój spokoju i wyciszenia.

Ile rolek tapety kupić?

Jeszcze zanim wybierzemy się do sklepu po tapetę, którą uprzednio wybraliśmy, powinniśmy wiedzieć, ile jej rolek kupić, aby być w stanie pokryć całą ścianę wnętrza wnetrzar.ski/. Podczas gdy w przypadku tapet natryskowych wystarczy zmierzyć powierzchnię całego pomieszczenia, które chcemy pokryć, większy problem możemy mieć przy wyborze tapet tradycyjnych. Tutaj musimy zwrócić uwagę nie tylko na główną powierzchnię ściany, ale i chociażby wnęki okienne czy ościeża drzwi, które również trzeba pokryć tym samym wzorem, aby zachować jednolitość i osiągnąć pożądany efekt.

Warto kupować od firm w sklepach online, które postawiły na pozycjonowanie najwyższej jakości, jakie jak te: wildmoose.pl/pozycjonowanie-stron-krakow/

Mówi się zatem, że tapetę tradycyjną powinniśmy kupować z pewnym zapasem - w taki sposób, abyśmy mieli jej przynajmniej o 5% za dużo. Ten zapas powinniśmy zwiększyć przy wyborze tapety wymagającej od nas dopasowania pod kątem wzoru, a zatem takiego ułożenia, by ten był rozłożony równomiernie (przy "składaniu" tapety w całość konieczne jest wtedy cięcie tapety i precyzyjne jej położenie na miejscu).

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje