środa, 8 grudnia 2021 12:53, aktualizacja 2 lata temu

Jak wygląda praca pomoc drogowa

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wygląda praca pomoc drogowa

Praca w pomocy drogowej nie należy do najłatwiejszych. Kierowca musi często radzić sobie z ciężkimi warunkami atmosferycznymi, jak i wieloma innymi trudnościami. Oprócz tego pomaga on innym także w soboty, niedziele i święta. Pomimo wszelkich niedogodności zawód ten cieszy się coraz wyższą popularnością. Jest dobrą propozycją dla wszystkich fanów motoryzacji, jednak aby zostać kierowcą lawety, należy mieć pewne predyspozycje. Popularność tego zawodu wynika z tego, iż rośnie liczba pojazdów poruszających się po drogach, co za tym idzie, tworzonych jest coraz więcej miejsc pracy w firmach oferujących pomoc drogową.

Praca w pomocy drogowej - na czym dokładnie polega?

Obowiązkiem pracownika pomocy drogowej jest transport pojazdów, które uległy wypadkowi tudzież awarii. To wszelkiego rodzaju samochody, które przez wyrządzone szkody nie są w stanie dalej uczestniczyć w ruchu drogowym. Praca ta jest trudna, gdyż wymaga dyspozycyjności także w weekendy i święta. Pomoc drogowa może też zajmować się wymianą kół na trasie czy też dostarczeniem paliwa. Aby móc pracować na tym stanowisku, nie trzeba wcale mieć wiedzę z zakresu mechaniki samochodowej. Jest ona jak najbardziej przydatna, ale nie obowiązkowa. Podstawowa wiedza z mechaniki pozwala jednak na rozwiązanie prostszych usterek samochodu na miejscu. W ten sposób transport pojazdu do warsztatu okazuje się zbędny, a kierowca może szybko kontynuować swoją trasę.

Pomoc drogowa - specyfika zawodu

Decydując się na takie zajęcie, należy liczyć się z częstymi awariami na trasie, wypadkami, jak i innymi przeszkodami. Firma zarabia najwięcej na nocnych wezwaniach oraz zleceniach w dni świąteczne. Należy więc pamiętać o pełnej dyspozycyjności, jaka jest wymagania. W większych firmach zatrudniających wielu pracowników tworzone są systemy zmianowe. Praca kierowcy lawety jest dobrą opcją dla wszystkich osób lubiących jeździć samochodem. Na tym stanowisku niezbędna jest odporność na stres, opanowanie, dobry kontakt z ludźmi. Często do wezwania trzeba wyruszyć w bardzo złych warunkach atmosferycznych, kiedy to najczęściej dochodzi do różnych awarii i wypadków. Firmy zatrudniające osoby na to stanowisko zwracają uwagę na parę kwestii. Atutem jest wiedza z zakresu mechaniki, bezwypadkowe prowadzenie auta i posiadanie prawa jazdy od kilku lat. Czasem przydaje się również podstawowa znajomość języka angielskiego. Liczą się także zdolności interpersonalne, rzetelne podejście do powierzanych obowiązków i umiejętność rozwiązywania problemów.

Jakie prawo jazdy należy posiadać na lawetę?

Zawód kierowcy mogą wykonywać osoby mające nawet prawo jazdy kategorii B. Należy jednak pamiętać, iż kierowcą zawodowym określa się osobę posiadającą minimum prawo jazdy kategorii C. A więc każda osoba posiadająca prawo jazdy kat B może przewozić, nawet spore ciężary z użyciem lawety. Należy jednak pamiętać, że prowadzenie jej znacznie odbiega od prowadzenia auta osobowego. Ponadto, kierowca lawety musi umieć obsługiwać dźwig HDS czy też inne specjalistyczne urządzenia.

Praca w pomocy drogowej - niebezpieczeństwa

Praca w pomocy drogowej wiąże się z różnymi niebezpieczeństwami. Przede wszystkim kierowca często pracuje na środku czy też na poboczu drogi. Często takimi drogami przemieszczają się pojazdy z dużą prędkością (drogi szybkiego ruchu, autostrada). Istnieje więc zawsze ryzyko wypadku drogowego, nawet ze skutkiem śmiertelnym. Prawdopodobieństwo wjechania innego auta w lawetę czy jej pracownika wzrasta zwłaszcza w słabo oświetlonych miejscach w nocy. Niezbędne jest noszenie odblaskowych elementów, jak i korzystanie z flar, jednakże zawsze zagrożenie to będzie istnieć. Kolejnym niebezpieczeństwem w tej pracy jest otoczenie. Laweta jest dosyć dużym pojazdem, a więc ma trudność z dotarciem do wąskich i małych miejsc. Może jej być trudno dotrzeć do samochodu unieruchomionego na trudnym terenie. Nie można zapomnieć także o czynnikach rozpraszających. To między innymi zmęczenie, czy frustracja wynikająca z kolejnej pracującej niedzieli.

pomoc drogowa

Zawodowy kierowca musi być jednak odporny na tego rodzaju rozproszenie i musi zawsze skupiać się na powierzonych zadaniach. Kierowca lawety to tylko człowiek, więc nie zawsze mu się to udaje. Kolejnym elementem zagrażającym kierowcy lawety jest nawigacja drogowa. Spotyka się ona w swojej pracy często z trudnymi trasami. Wąskie i kręte uliczki, dziury są trudne do pokonania w szczególności lawetą. Kierowca lawety ma za zadanie szybko, ale także bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego. Nawigacja drogowa okazuje się niebezpieczna dla kierowcy lawety i bardziej problematyczna niż dla zwykłego kierowcy pojazdu osobowego. Mówiąc o niebezpieczeństwach w tej pracy, należy wspomnieć też o samych warunkach pogodowych. Pracownik takiej firmy musi zapewnić bezpieczny transport pojazdu, samemu pokonując trasy w złych warunkach. Padający śnieg czy oblodzona droga jest ogromną przeszkodą. Co ważne, musi on także uważać na innych kierowców, którzy walczą ze złą pogodą. Mówiąc krótko, powinien być cały czas ostrożny i skupiony.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka