piątek, 22 maja 2020 15:04

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

Autor Głos 24
Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

Żyjemy w ciągłym zabieganiu. Stres, nerwy, presja czasu, jedno zlecenie goni następne. Nie mamy często chwili dla rodziny, nie mamy czasu na zabawę, przyjemność, relaks, odpoczynek. Pędzimy do przodu, w ogóle nie widząc tego, co jest tu i teraz. Czy zdajemy sobie jednak sprawę, że takie życie na dłuższą metę jest w stanie całkowicie nas wykończyć? Czy mamy tego świadomość, że takie funkcjonowanie nie jest obojętne dla naszego organizmu? Dla wielu ludzi jedyną deską ratunku okazuje się być psychoterapeuta, z pomocą którego można ponownie wrócić na właściwe tory, dostrzegając przy tym w końcu to, czego nie widzieliśmy wcześniej.

Dlaczego psychoterapeuta to dobry wybór?

Czasami wydaje nam się, że potrafimy pomóc sobie sami. Zwalamy wiele na nadmiar pracy i obowiązków, na mało snu, zmęczenie, złą pogodę. Taki stan może jednak trwać dzień, dwa, tydzień. Jeśli jednak od dłuższego czasu to wszystko tak wygląda, należy szukać pomocy. Nie jest normalnym, by widzieć świat jedynie w czarnych barwach. Nie jest dobrym, by czuć ciągły spadek mocy, ciągłe zmęczenie i senność. Czasami depresja nie daje żadnych konkretnych objawów, ale w zaawansowanej formie może całkowicie pozbawić nas zdrowia, a często nawet i życia. Gdy mamy problem z naszą psychiką, tak naprawdę trudno jest wyjść z tego bez pomocy specjalisty, dlatego też psychoterapeuta to doskonały wybór dla każdego, kto widzi, że ma problem i kto chce, aby osoba mająca wiedzę, doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje, była w stanie nam pomóc.

Jakie cechy powinien mieć dobry psychoterapeuta?

Nie każdy psychoterapeuta jest sobie równy i nie każdy jest w stanie spełnić nasze oczekiwania. Jako pacjent, należy znaleźć taką osobę, która wzbudza nasze zaufanie, z którą przyjemnie nam się rozmawia, której bez problemu jesteśmy w stanie powiedzieć o swoich problemach, troskach i zmartwieniach. Dla pacjentów z chorobami psychicznymi nie zawsze to wszystko jest takie łatwe. Bo jak obcej osobie powiedzieć, że partner nas zdradził, że mamy dość dzieci, że nie radzimy sobie ze stresem w pracy? Dobry psycholog prowadzący terapię musi być osobą życzliwą, empatyczną, ale jednocześnie i twardo stąpającą po ziemi. Nie powinien on oceniać i osądzać, nie powinien dawać konkretnych wskazówek. Jego zadaniem jest tak poprowadzić rozmowę, by pacjent sam potrafił nazwać problem, by znalazł odpowiednią drogę wyjścia i by nauczył się z tym wszystkim odpowiednio żyć. Problemy możemy wyeliminować lub z nimi funkcjonować. Grunt to umieć odpowiednio do każdej sytuacji sobie z nimi radzić.

Jak wygląda współpraca z psychoterapeuta?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki mamy problem, w jakim jesteśmy stanie. Sama współpraca opiera się na serii indywidualnych spotkań, w których zazwyczaj pacjent mówi, a psychoterapeuta słucha, analizuje, wyciąga wnioski. W trakcie takich spotkań sama rozmowa stanowi niejako klucz do tego, by pacjent zrzucił z siebie ciężki balast, jaki nosi przez cały czas na ramionach. W trakcie terapii, pacjent ma także do wykonania różnego rodzaju zadania, jakie zleci mu psychoterapeuta. Zakończeniem terapii są słowa takiego specjalisty, który po każdym spotkaniu wyciąga wnioski i naprowadza pacjenta na określony tok myślenia czy też postępowania. W ten sposób pacjent pozostaje z wieloma pytaniami, na które musi sam sobie odpowiedzieć, aż do kolejnego spotkania. W jednym przypadku wystarczy kilka spotkań, w innym kilkanaście, ale przy współpracy z dobrym psychoterapeutą, można na nowo zacząć cieszyć się życiem.

psychoterapeuta Warszawa Śródmieście

Psychoterapeuta - walka o lepszego siebie

Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak niektóre problemy są w stanie całkowicie zrujnować nam nasze życie. Początkowo wszystko wydaje się takie normalne. Skoro chodzimy do pracy, wiadomo że jesteśmy zmęczeni. Skoro wciąż pracujemy nad bardzo poważnymi projektami, żyjemy w stresie. Skoro zmarła nam bliska osoba, logicznym jest, że jesteśmy smutki. Tak możemy sobie to wszystko tłumaczyć, jednak w większości przypadków taki stan, który trwa dłuższy czas, jednocześnie zabija nas i zatraca nas w naszej codzienności. Psychoterapeuta stanowi doskonałe narzędzie do tego, by zrozumieć, że nie wszystko jest takie, jakim być powinno i trzeba walczyć o siebie, póki jeszcze nie jest za późno.

O ile w przypadku chorób związanych z pracą poszczególnych narządów, czy dotyczących przeziębienia, grypy lub innych problemów zdrowotnych, bierzemy leki lub przechodzimy odpowiednią operację, o tyle w kwestii chorób związanych z naszą psychiką, proces leczenia jest niezwykle skomplikowany, a do tego niebywale czasochłonny. Trudno jest powiedzieć, jaki jest czas trwania terapii, jak wygląda powrót do ,,normalności”. Wszystko jest sprawą indywidualnego przypadku, ale im szybciej zobaczymy, że coś jest nie tak i podejmiemy leczenie, tym większa szansa na to, że jeszcze uda nam się szczęśliwie żyć.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka